Prokuroria do të ndjekë penalisht për dhunë në grup pjesëmarrësit në përleshjen në Kumanovë

Prokuroria Publike ka ngritur procedurë për personat e përfshirë në rastin me dhunën në Kumanovë. Siç thuhet në njoftimin e prokurorisë, në lidhje me ngjarjen në Kumanovë të resgjistruar të video incizimet në rrjetet sociale, prokuroria publike Kumanovë ka ngritur kallëzim penal kundër 17 personave, tranmseton Portalb.mk.

Prokurori kompetent do të ngritë padi penal – dhunë kundër 10 personave.

ротив 10 пријавени, се додава во соопштението, надлежен јавен обвинител веќе поведе постапка за кривично дело – Насилство од член 386 став 2 од Кривичниот законик.

“Gjykatësit të procedurës parahetimore të Gjykatës Themelore Kumanovë i është dorëzuar propozim që të caktohet masa e kujdesit për këta persona – ndalim për lëshimin e vendbanimit, marrja e përkohshme e dokumentit të udhëtimit apo dokumentit tjetër për kalim të kufirit shtetëror dhe obligim të përkohëshmë që të paraqiten në gjykatë. Për të denoncuarit e tjerë, mes të cilëlve ka edhe persona të mitur, vendim për rrjedhën e mëtejme të procedurës do të sillet të hënën”, thuhet në njoftim.

Kujtojmë se, para disa ditëve u publikua një video në rrjetet sociale, ku vërehet si një grup i qytetarëve në Kumanovë sulmojnë qytetarët gjatë orëve të mbrëmjes. Rastin e konfirmoi edhe MPB, prej ku thanë se kanë arrestuar nëntë persona të moshën prej 18-23 vjeç, të cilët kanë qenë të përfshirë në rastin me dhunën në Kumanovë, ndërsa janë thirrur në bisedë edhe tre persona.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button