Kovaçevski – Garcia Perez: E ardhmja e RMV-së është në BE, por duhet gjetur kompromis për reformat e nevojshme

Mbështetje e qartë për përparimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në integrimet evropiane dhe anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian, por duhet gjetur kompromis për reformat e nevojshme, u tha gjatë takimit të sotëm midis kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe eurodeputetes dhe lidere e grupit parlamentar të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian Iraçe Garsia Perez, transmeton Portalb.mk.

“Ne diskutuam gjithashtu me eurodeputeten për procesin e filluar me sukses të shqyrtimit dhe gatishmërinë tonë për ta përfunduar atë shpejt. Ekipi ynë është gati, ka ekspertizë, njohuri dhe besoj se nëse vazhdojmë me këtë ritëm, skriningu do të përfundojë për rreth 14 muaj siç e kishim planifikuar në fillim. Hapi i ardhshëm natyrisht në rrugën tonë evropiane do të jenë ndryshimet kushtetuese, për të cilat pres që të 120 deputetët në Kuvendin e Maqedonisë të tregohen shtet dhe të marrin një vendim që do të thotë përparim në rrugën tonë evropiane. Nuk ka qenë vërtet e lehtë të merren vendimet që ka marrë Maqedonia e Veriut në 5 vitet e fundit. Sidoqoftë, kur keni një vendim të vështirë përpara jush, atëherë ju keni një zgjedhje ose t’i lini gjërat të jenë siç ishin dhe ta lini vendin në stagnim dhe pasiguri, ose të merrni një vendim që do t’u mundësojë gjeneratave të ardhshme të kenë një të ardhme më të mirë, atëherë vendimi i duhur është shumë i qartë”, tha Kovaçevski.

Kryeministri tha se me eurodeputeten kanë diskutuar për atë se si po shkojnë bisedimet, për reformat që duhen bërë dhe se është një proces i gjerë shoqëror i transformimi pozitiv i shoqërisë me synimin e anëtarësimit të plotë të shtetit në BE.

“Po punojmë fuqishëm si Qeveri që përmes disa pakove të masave kundër krizës të sigurojmë që mbrojtja e qytetarëve më të rrezikuar është prioritet i kësaj Qeverie. Siguruam likuiditet edhe kompanive që mbrojtën vendet e punës dhe vazhdimisht sigurojmë subvencionim prej 80% të energjisë elektrike, si dhe rrymë të lirë për mbarëvajtjen e funksioneve vitale të shtetit, pra shkollat fillore dhe të mesme, furnizimin me ujë dhe shëndetësinë. Me masat e fundit për sigurimin e energjisë elektrike të lirë për industrinë ushqimore, presim edhe ulje të çmimeve të produkteve bazë me të paktën 10%, në mënyrë që në kohën e dimrit më të vështirë të mbrojmë standardin e qytetarëve, por edhe ktheni paratë e qytetarëve atyre që paguajnë taksat”, tha Kovaçevski.

Eurodeputetja dhe liderja e grupit parlamentar të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve në Parlamentin Evropian Iraçe Garsia Perez tha në konferencën për shtyp se është këtu për të mbështetur dinamikën në procesin e integrimit evropian, se Maqedonia e Veriut i përket BE-së, se lidershipi ishte i nevojshëm për të sjellë vendime të vështira, por që ia vlejnë dhe urdhërohen të vendosen interesat nacionale mbi interesat partiake.

Si në konferencën për shtyp ashtu edhe në takimin para saj u shpreh përcaktimi për tejkalimin e përbashkët të sfidave të krizës globale.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button