Rrezik: Cilat shenja tregojnë bllokim të enëve të gjakut

Shkaku më i zakonshëm i bllokimit të enëve të gjakut është mënyra jo e shëndetshme e jetesës. Depozitat yndyrore depozitohen në muret e enëve të gjakut, ndërsa ato bëhen të ngushta dhe të forta, shkruan Panacea.

Shumë njerëz ende besojnë se arteriet e bllokuara janë problem vetëm i të moshuarve. Ky problem, thonë ekspertët, shpesh prek edhe të rinjtë. Është shumë e rëndësishme të njihni shenjat paralajmëruese në mënyrë që të kërkoni ndihmë mjekësore në kohë. Shkaku më i zakonshëm i bllokimit të enëve të gjakut është mënyra jo e shëndetshme e jetesës. Depozitat yndyrore depozitohen në muret e enëve të gjakut, ndërsa ato bëhen të ngushta dhe të forta.

Sigurisht, vetëm një simptomë nuk do të thotë se arteriet janë të bllokuara. Por nëse përjetoni rregullisht disa nga këto simptoma, duhet të reagoni menjëherë.

 • Dhimbje në pjesën e poshtme të këmbëve, kofshëve ose ijeve

Dhimbja e këmbëve gjatë disa aktiviteteve, si ecja, mund të jetë shenjë e arterieve të bllokuara. Kjo do të thotë që gjymtyrët tuaja nuk po marrin mjaftueshëm gjak. Simptomat mund të përfshijnë dhimbje të muskujve ose ngërçe në këmbë (ose krahë).

 • Dhimbje gjoksi

Dhimbja e gjoksit (angina pectoris) është rezultat i uljes së qarkullimit të gjakut në zemër. Ka shtrëngim, ngurtësi, rëndim, presion dhe djegie. Dhimbja në këtë sëmundje nuk do të shfaqet kur jeni në gjendje të qetë, por vetëm gjatë sforcimeve fizike. Kjo gjendje nuk është aq e rrezikshme sa sulmi në zemër. Nëse dhimbja nga gjoksi fillon të përhapet në shpinë, duhet të reagoni menjëherë.

 • Humbje e përkohshme e shikimit në njërin sy

Arteriet karotide furnizojnë sytë dhe trurin. Nëse këto arterie bllokohen, rezultati është humbja e përkohshme e shikimit ose shikimi i paqartë në njërin sy. Bllokimi i plotë mund të çojë në sulm në tru.

 • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

Kjo është shenjë serioze që nuk duhet të injorohet. Kur rrjedhja e gjakut në pjesën e poshtme të shpinës zvogëlohet, disqet midis rruazave bëhen të brishta. Kjo është zakonisht simptoma e parë tek njerëzit që vuajnë nga bllokimi i arterieve.

 • Frymëmarrja e shkurtër

Kjo sindromë zhvillohet kur arteriet koronare janë të dëmtuara dhe zemra nuk është në gjendje të pompojë mjaftueshëm gjak për të plotësuar nevojat e trupit. Ndjenja se nuk mbusheni me frymë gjatë kohës që shtriheni është gjithashtu simptomë që duhet trajtuar pa vonesë.

 • Duart dhe këmbët e ftohta

Këmbët e ftohta mund të shkaktohen nga sëmundja e arterieve periferike (PAD). Ky problem shfaqet kur arteriet e ngushtuara pakësojnë qarkullimin e gjakut në ekstremitete. Shërimi i ngadalshëm i plagëve ose pulsi i dobët në shputa janë gjithashtu shenja që duhet të kontrolloheni te mjeku. Prania e PAD mund të tregojë gjithashtu se ka sëmundje arteriale në trup që mund të prekë trurin ose zemrën, duke shkaktuar sulm në tru ose sulm në zemër.

 • Lodhje dhe marramendje

Sipas ekspertëve, lodhja është simptomë më e rrallë e sëmundjes së arterieve koronare, por mund të ndodhë. Kjo simptomë mund të zhvillohet si rezultat i uljes së nivelit të oksigjenit për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut dhe prek më shpesh gratë.

Çfarë e rrit rrezikun e bllokimit të arterieve?

Sipas Institutit kombëtar të zemrës, mushkërit dhe gjaku janë faktorët që rrisin nivelin e rreziqeve, si:

 • Nivele jo të shëndetshme të kolesterolit në gjak. Ata sugjerojnë nivel të lartë të kolesterolit të keq dhe nivel të ulët të kolesterolit të mirë
 • Presioni i lartë i gjakut. Presioni i gjakut nuk duhet të kalojë 140/90
 • Pirja e duhanit. Pirja e duhanit dëmton dhe ngushton enët e gjakut, rrit nivelin e kolesterolit dhe rrit tensionin e gjakut.
 • Mbipeshë ose obezitet

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button