7 gjërat që duhet t’i dini, çfarë ndodh kur eliminoni bukën nga dieta e përditshme?

Ndoshta ke një bark kokëfortë që nuk bie me asnjë lloj diete ose, më keq akoma, ka një rritje të ngadaltë. Nëse janë të dyja këto, atëherë duhet ta ndalosh bukën me çdo kusht. Gluteni, proteina që gjendet në bukë, është përgjegjëse për dhimbjet e kyçeve, por edhe shqetësime të tjera të përditshme që njerëzit kanë filluar t’i quajnë “normale”, shkruan Revista Class.

Çfarë të ndodh kur eliminon bukën nga dieta e përditshme?

Do të humbasësh shumë ujë

Pasi të kesh ndalur bukën, do të humbasësh shumë ujë nga depozitat e organizmit. Natyrisht, trupi do të rifillojë të krijojë depozita të reja duke përdorur glycogen-in, por nga ana tjetër, humbja e ujit do të jetë shumë e madhe.

Do të vësh re që dëshirat të mungojnë

Kur ha bukë, karbohidratet rritin nivelin e sheqerit në gjak duke shkaktuar një ndjesi lodhjeje. Duke ndalur bukën, nuk do të marrësh këto pasoja që shkaktohen nga sheqeri.

Çrregullimet e zorrëve do të bëhen më të shpeshta

Pa nivelet e duhura të fibrave, të cilat rregullojnë zakonisht aparatin tretës, do të kesh vazhdimisht shqetësime me zorrët. Kur ndalon bukën, natyrisht ke ndalur edhe nivelin e fibrave që mund të marrësh nga bishtajoret dhe në këtë mënyrë mungesa e tyre do t’i bëjë vizitat në tualet edhe më të shpeshta.

Trupi nuk do të ketë rezistencë

Kur hamë karbohidrate, trupi ynë dërgon sinjale në tru, falë hormonit të mirë – serotonina. Kur ndalon bukën dhe ke mungesë karbohidratesh, trupi sa vjen e bie nga rezistenca, rrjedhimisht bie edhe prodhimi i serotoninës.

Mendjen do ta kesh si në re

Truri i njeriut nuk punon pa karbohidrate. Nëse e ndalon furnizimin e tij me karbohidrate, edhe truri nuk është në gjendje të kuptojë se çfarë po i ndodh. Në këtë rast, për t’u ushqyer, ai do të kërkojë të transferohet tek ushqimet e tjera me glukozë për t’u ushqyer.

Fizikisht, veten nuk do ta ndiesh si më parë

Edhe kjo është mjaft e kuptueshme, meqenëse karbohidratet shërbejnë si një burim i jashtëzakonshëm dhe i shpejtë energjie që i nevojitet trupit. Kur eliminon bukën, natyrisht bën që trupi të fillojë të kërkojë energji në përbërës të tjerë. Ky lloj çrregullimi rrëzon energjinë dhe prish ekuilibrin e organizmit.

Do ndihesh më i/e shëndetshëm nëse ul rrezikun

Mbi të gjitha, duke hequr bukën nga organizmi, i keni bërë trupit një favor shumë të madh. Nëse eliminon bukën, ke ulur ndjeshëm rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe Diabetin e tipit 2. Por as nuk ke nevojë për të zhdukur karbohidratet e tepërta që rrisin nivelin e acideve yndyrore.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button