Izraeli afër marrëveshjes “historike” me Libanin

Izraeli tha se është arritjes së marrëveshjes “historike” me Libanin, për të zgjidhur mosmarrëveshjet kufitare në ujërat e pasur me gaz në Mesdhe, pasi një draft-propozim i hartuar nga Shtetet e Bashkuara, plotësoi “kërkesat” izraelite”.

Izraeli kishte mirëpritur një draft fillestar të paraqitur nga i dërguari amerikan Amos Hoxhstein, që ka për qëllim të zhbllokonte prodhimin e gazit në të dy shtetet, duke zgjidhur pretendimet mbi fushat e gazit, transmeton REL.

Por, Izraeli javën e kaluar tha se do të kundërshtonte ndryshimet në këtë draft, që po i kërkonte Libani.

Negociatat vazhduan në ditët e fundit dhe Izraeli tha më 11 tetor se propozimi i fundit i Hochstein ka bërë që arritja e marrëveshjes të jetë afër.

“Të gjitha kërkesat tona janë plotësuar, ndryshimet që ne kemi kërkuar janë bërë”, tha përmes një deklarate këshilltari për siguri kombëtare i Izraelit, njëherësh kryenegociatori në këto bisedime, Eyal Hulata.

“Ne kemi mbrojtur interesat e sigurisë së Izraelit dhe jemi drejt arritjes së një marrëveshjeje historike”, shtoi ai.

Libani dhe Izraeli nuk kanë marrëdhënie diplomatike dhe kufiri i tyre tokësor patrullohet nga Kombet e Bashkuara. Të dyja shtetet, teknikisht ende janë në luftë.

Izraeli dhe Libani rinisën negociatat për kufirin detar në vitin 2020, por bisedimet kanë hasur në ngecje të vazhdueshme.

Izraeli tha se është i përkushtuar që të eksportojë më shumë gaz në Evropë për të ndihmuar në zëvendësimin e furnizimeve ruse, pas pushtimit të paprovokuar rus të Ukrainës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button