Një familje nga Zelanda e Re gjeti trupa fëmijësh në çanta të braktisura të cilat i kishin blerë

Një familje nga Zelanda e Re që bleu disa mallra të braktisura nga një njësi magazinimi, u kthye në shtëpi me blerjet për të zbuluar trupat e dy fëmijëve të fshehur në dy valixhe, deklaroi policia të enjten, raporton AP.

Fëmijët midis 5 dhe 10 vjeç, ishin të vdekur për disa vite dhe valixhet ishin ruajtur për të paktën tre ose katër vjet, tha detektiv inspektori Tofilau Faamanuia Vaaelua.

Ai tha se hetimi ishte në fazat e hershme, por do të jetë rigoroz. “Kjo përfshin përcaktimin se ku, kur dhe si,” u tha Vaaelua gazetarëve në Auckland.

Familja kishte blerë sendet personale dhe shtëpiake në një ankand online dhe i kishte marrë në shtëpi javën e kaluar. Vaaelua theksoi se ata nuk kishin asnjë lidhje me vdekjet dhe ishin të shqetësuar nga zbulimi i tyre.

Policia fillimisht ngriti një skenë krimi në shtëpinë e Auckland javën e kaluar dhe hapi hetim për vrasje, por nuk kishte pranuar të hynte në detajet e rastit deri të enjten.

Vaaelua tha se procedurat e identifikimit për fëmijët ishin në vijim, por se ata kanë të afërm që jetojnë në Zelandën e Re.

Ai tha gjithashtu se policia kishte kontaktuar Interpolin dhe agjencitë policore jashtë shtetit – një tregues i mundshëm që policia mund të besojë se i dyshuari ose të dyshuarit tani jetojnë jashtë vendit.

“Ekipi hetimor po punon shumë për të mbajtur përgjegjës personin ose personat përgjegjës për vdekjen e këtyre fëmijëve,” tha Vaaelua.

Ai tha se ishte një rast i vështirë për grupin hetimor.

“Pavarësisht se sa vite shërbeni dhe hetoni raste të tmerrshme si kjo, nuk është kurrë një detyrë e lehtë,” tha ai. “Unë vetë jam prind i fëmijëve të vegjël. Por ne kemi një punë për të bërë.”

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button