Politikani i burgosur rus Navalny është transferuar në qeli izolimi

Politikani i burgosur i opozitës ruse, Alexei Navalny tha të hënën (15 gusht) se autoritetet e burgut e kishin vendosur në një qeli izolimi për një shkelje të vogël të rregullave, pasi ishte përpjekur të inkurajojë të burgosurit e tjerë për të krijuar një sindikatë, transmeton Euractiv.

Navalny, kritiku më i zëshëm i Presidentit Vladimir Putin brenda Rusisë, po vuan një dënim 11-1/2 vjet pasi u shpall fajtor për shkelje të lirimit me kusht dhe mashtrim dhe shpërfillje të akuzave gjyqësore. Ai thotë se të gjitha akuzat janë fabrikuar si pretekst për ta burgosur për të penguar ambiciet e tij politike.

46-vjeçari, i cili u kthye në Rusi në vitin 2021 nga Gjermania ku ishte trajtuar për atë që testet laboratorike perëndimore treguan se ishte përpjekje për ta helmuar në Siberi me një agjent nervor të epokës sovjetike, u transferua në qershor në një spital. Rusia mohon se ka tentuar ta vrasë.

Të hënën, në një postimi në Twitter organizuar nëpërmjet avokatëve dhe mbështetësve të tij, tha se ishte futur në një qeli të izolimi, fillimisht për tre ditë, për shkak të dështimit të shtypjes së butonit të uniformës së tij të burgut, e cila, siç tha ai, ishte disa numra më e vogël për të.

Navalny raportohet të jetë në koloninë penale IK-6 në Melekhovo afër Vladimirit, rreth 250 km në lindje të Moskës.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet e burgut.

“Qelia e izolimit është 2.5 x 3 metra. Shumica e kohës është e padurueshme atje sepse është e ftohtë dhe e lagësht. Ka ujë në dysheme. Është shumë nxehtë dhe pothuajse nuk ka ajër”, shkroi Navalny.

“Dritarja është e vogël, muret janë shumë të trasha për çdo fluks ajri. Nuk ka ventilim. Natën shtrihesh aty dhe ndihesh si peshk në breg. Në orën 5 të mëngjesit ju heqin dyshekun dhe jastëkun … dhe ju ngrenë krevat marinari. Në orën 21:00. marinari ulet përsëri dhe dysheku kthehet. Ka një tavolinë hekuri, një stol hekuri, një lavaman, një vrimë në dysheme dhe dy kamera në tavan.”

Navalny tha se ai duhej të bënin vizitë në shtator të afërmit e tij, por se nuk lejoheshin vizita të tilla për njerëzit në izolim.

“Kështu që ata thonë se nëse nuk ‘rishqyrtoj qëndrimin tim’ do të bëhet vendbanimi im i përhershëm”, shkroi ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button