Kosovë: Një person i vdekur dhe mbi 900 të infektuar me COVID-19

Autoritetet shëndetësore në Kosovë sot kanë regjistruar një viktimë dhe 930 raste pozitive me koronavirus në 24 orët e fundit, transmeton REL.

Në këtë peridhë janë testuar 2.779 mostra, që nënkupton se 33.46 për qind e të testuarve kanë dalë pozitivë.

Raste aktive janë 8.702.

Deri më tani, autoritetet shëndetësore kanë dhënë mbi 1.8 milion vaksina kundër këtij virusi.

Mbi 900 mijë banorë kanë marrë dozën e parë, mbi 800 mijë të dyja dozat, ndërsa edhe të tretën mbi 100 mijë.

Prej raportimit të rasteve të para me koronavirus, në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 3.175 vdekje.

Për koronavirusin e ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, është raportuar për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në Vuhan të Kinës.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e pati shpallur koronavirusin si pandemi më 11 mars të vitit 2020.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button