Shpërthime të fuqishme në Kiev

Për herë të parë në disa javë, shpërthime tronditën kryeqytetin ukrainas, Kiev, gjatë natës, thanë zyrtarët ukrainas. “Disa shpërthime në lagjet Darnytskyi dhe Dniprovskyi të kryeqytetit,” postoi kryebashkiaku i Kievit Vitali Klitschko në Telegram më 5 qershor, duke shtuar se punonjësit e shpëtimit ishin në vendngjarje, transemton REL.

Klitschko tha se një person ishte plagosur, por nuk ishte raportuar për viktima.

Shkaku i shpërthimeve nuk është specifikuar.

Megjithëse sirenat e sulmit ajror dëgjohen rregullisht në qytet, nuk ka pasur sulme atje në javët e fundit, që kur Rusia tërhoqi forcat e saj nga zona për të përqendruar përpjekjet e saj ushtarake në rajonin lindor të Donbasit dhe Ukrainën juglindore.

Ndërkohë, luftimet intensive vazhduan në qytetin lindor të Severodonjeck, në rajonin e Luhansk.

Forcat ukrainase më 4 qershor raportuan se kishin rimarrë disa pjesë të qytetit që ishin kontrolluar nga Rusia.

Në rajonin fqinj Donetsk, luftimet e ashpra vazhduan gjithashtu me disa raketa që goditën qytetin Donjeck në fund të 4 qershorit.

Në rajonin jugor të Ukrainës Odesa, një raketë goditi një njësi magazinimi bujqësor, duke plagosur dy persona në mëngjesin e 4 qershorit, shkroi zëdhënësi i administratës rajonale në Telegram.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button