MPJ-ja franceze: Nëse Bullgaria dhe Maqedonia arrijnë marrëveshje, Franca do të organizojë konferencën ndërqeveritare me BE-në

Franca është e vendosur që në rast të një marrëveshjeje ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, të organizojë konferencën ndërqeveritare ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme franceze dhe Evropës pas takimit të ministrit të Jashtëm francez Jean-Yves Le Driani me kolegun e tij nga Maqedonia e Veriut, Bujar Osmani, transmeton Portalb.mk.

Ministri francez për Evropën dhe Punët e Jashtme Drian, siç thuhet në njoftimin e Kay D’Orsay, u takua me homologun e tij nga Maqedonia Bujar Osmani më 11 maj në margjinat e një takimi ministror të koalicionit global kundër ISIS-it në Marrakesh për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut dhe situatën në Ukrainë pas luftës së nisur nga Rusia më 24 shkurt.

“Ministri francez nënvizoi mbështetjen e plotë të Francës për arritjen e një kompromisi të ekuilibruar dhe të pranueshëm reciprokisht midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Ai përkujtoi se Franca është e vendosur që në rast të marrëveshjes të organizojë konferencën ndërqeveritare ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë sa më shpejt gjatë presidencës së saj me Këshillin e Bashkimit Evropian”, thuhet në njoftim.

Ministri Drian përsëriti mbështetjen e Francës për perspektivën evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe përmendi organizimin e qershorit, në kuadër të Presidencës Franceze të Këshillit të BE-së, në konferencën mes BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, e cila duhet të kontribuojë në këtë.

Kujtojmë se, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria tensionuan raportet për shkak të kontesteve historike. Sofja zyrtare kërkon që Shkupi t’i pranojë kërkesat bullgare se gjuha maqedonase është normë e asaj bullgare dhe se kombi maqedonas është krijuar nga Josip Broz Tito.

Ky kontest ka bllokuar procesin eurointegrues të vendit, me çka Bullgaria gjatë vitit 2021 i vendosi dy herë veto Maqedonisë së Veriut, njëherë në qershor, kurse më pas, më 14 dhjetor të vitit 2021, edhe një herë e bllokoi fillimin e negociatave RMV-BE.

Edhe në vitin 2020, njëjtë vendi fqinj, i vendosi dy here veto Maqedonisë së Veriut, një herë në këshillin e ministrave të Jashtëm të BE-së si dhe në Këshillin për Punë të Përgjithshme të BE-së, duke penguar në këtë mënyrë miratimin e kornizës negociuese për fillimin e negociatave të vendit me BE-në. Për zgjidhjen e kontesteve të historisë, komisioni maqedonaso – bullgar ka mbajtur takime, po nuk kanë arritur të gjejnë zgjidhje. Palët kanë mosmarrëveshje më së shumti rreth identitetit të figurave historike të Mbretit Samoil dhe Goce Delçevit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button