Kovaçevski dhe Osmani në panel diskutimi në Forumin Ekonomik Delphi në Greqi

Delegacioni qeveritar i kryesuar nga kryeministri Dimitar Kovaçevski  sot vazhdoi pjesëmarrjen në Forumin Ekonomik Delphi në Greqi, transmeton Portalb.mk.

Kryeministri Kovaçevski në fjalimin e tij u fokusua në çështjet aktuale në mbarë botën, krizën e shkaktuar nga agresioni ushtarak ndaj Ukrainës, bashkëpunimin dypalësh ndërmjet vendit tonë dhe Greqisë, pas nënshkrimit të marrëveshjes dhe anëtarësimit në NATO, për urgjencën e procesit të anëtarësimit të vendit tonë në Bashkimin Evropian, si dhe për bashkëpunimin rajonal.

“Diskutimet për çështje të hapura përfundojnë vetëm kur ato zgjidhen. U deshën vendime të guximshme dhe në vitin 2018 u mor një vendim i cili për Maqedoninë e Veriut solli anëtarësimin në NATO dhe rekomandimin e pakushtëzuar për negociatat e anëtarësimit në BE. Sot Greqia është partneri ynë i madh dhe së bashku kemi vendosur bazat për bashkëpunim të mirë në të ardhmen dhe zhvillimin e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, por edhe prosperitet në të gjithë rajonin”, tha Kovaçevski.

Ai theksoi se Maqedonia e Veriut ushqen marrëdhënie të mira fqinjësore dhe gjithmonë përpiqet që të gjitha çështjet e hapura t’i zgjidhë përmes dialogut dhe në një atmosferë që nuk do t’i thellojë dallimet, por përkundrazi, do t’i afrojë ato sa më shumë. e mundur.

Lidhur me bashkëpunimin me Bullgarinë, kryeministri Kovaçevski tha se me kryeministrin bullgar Petkov në dy muajt e fundit kanë intensifikuar bisedimet ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë me vullnet të sinqertë për të ndërmarrë hapa të afrimit, bashkëpunimit dhe besimit për zgjidhje të çështjeve dypalëshe. .

“Ballkani Perëndimor ka qenë gjithmonë një zonë me interes për Rusinë dhe vendet e tjera dhe ne e shohim praninë e tyre në rajon, por ne kemi një qëllim të qartë, një mirëkuptim të qartë mes partive politike në koalicionin qeverisës në lidhje me përkatësinë tonë strategjike. Në të kaluarën BE-ja nuk e përmbushi premtimin e saj, krijoi një vakum, kështu që tani kjo është një çështje që ka prioritet të zgjidhet sa më shpejt, fillimisht me marrëveshje të ndërsjellë me Bullgarinë dhe më pas me miratimin e kornizën negociuese nga BE-ja.” Kovaçevski në Forumin Delphi.

Bujar Osmani

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani i cili po ashtu është pjesë e delegacionit qeverirat, realizoi takime të shumta me homologët e tij dhe personalitete të njohura nga rajoni dhe më gjerë.

Me kolegun e tij grek, Nikos Dendias diskutoi për perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor në kontekst të luftës në Ukrainë dhe ndikimin e saj më të gjerë.

“Agresioni rus ka treguar në mënyrën më tragjike se sa i rëndësishëm është zgjerimi i BE-së për sigurinë, unitetin dhe transformimin demokratik të kontinentit”, theksoi Osmani.

“Që nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës, Greqia u bë partner strategjik që  e mbështet fuqishëm anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE, me çka u përcoll bindja se mbështetja e tillë nuk do të mungojë edhe në periudhën e ardhshme, kur presim fillimin formal të negociatave e aderimit. Lufta në Ukrainë, dinamika rajonale dhe ndikimi i krizës në ambicjet euroatlantike të vendeve të Ballkanit Perëndimor, ishte temë e bisedimeve me Përfaqësuesin Special të BE-së për dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak. Osmani e konfirmoi mështetjen e Maqedonisë së Veriut për dialog ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që do të kishte ndikim thelbësor pozitiv në përmirësimin e marrëdhënieve të përgjithshme dhe bashkëpunimit në rajon. Me këtë e përsëriti qëndrimin se është i mjaftueshëm një kontekst bilateral i pazgjidhur, me implikime të mundshme të rëndësishme për të gjithë rajonin”, tha Osmani.

 

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button