Teleskopi James Webb i kalon pritshmëritë

Agjencia Amerikane e Hapësirës ka arritur një sukses të madh në përgatitjen e teleskopit të ri hapësinor James Webb, shkruan BBC, transmeton Portalb.mk.

Inxhinierët thonë se tani kanë arritur të fokusojnë plotësisht observatorin prej 10 miliardë dollarësh në një yll testues. Performanca e mprehtë është edhe më e mirë se sa pritej, shtojnë ata.

Për të arritur në këtë fazë, të gjitha pasqyrat e Uebit duhej të rreshtoheshin në fraksione të vogla të gjerësisë së një floku njeriu.

Por, agjencia paralajmëron se ka ende shumë punë përpara se teleskopi të mund të shpallet funksional.

Lee Feinberg, inxhinieri i NASA-s që ka udhëhequr zhvillimin e elementeve optike të Webb, e përshkroi lëshimin e imazhit të parë të fokusuar si fenomenal.

“Ju jo vetëm që shihni yllin dhe thumbat nga difraksioni i yllit, por, shihni yje të tjerë në fushë që janë fort të fokusuar, ashtu siç e presim ne dhe lloj-lloj struktura të tjera interesante në sfond. Ne në fakt kemi bërë analiza shumë të detajuara të imazheve që po marrim dhe deri më tani, ajo që po gjejmë është se performanca është po aq e mirë nëse jo më e mirë se parashikimi ynë.” u tha ai gazetarëve.  

Webb, i faturuar si pasardhësi i teleskopit të famshëm Hapësinor Hubble, u lëshua në 25 dhjetor nga raketa Ariane-5 nga Guiana Franceze.

Qëllimet e tij kryesore janë të bëjë fotografi të yjeve të para që shkëlqejnë në Univers dhe të hetojë planetët e largët për të parë nëse ata mund të jenë të banueshëm.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button