Ofensiva ruse i afrohet Kievit, qyteti port i Mariupolit i ‘shkatërruar plotësisht’ është në situatë kritike

Ofensiva ruse është duke iu afruar qytetit të Kievit pasi qyteti port i Mariupolit mbetet i ‘shkatërruar plotësisht’ dhe është në një situatë kritike. Ka luftime intensive vetëm në veriperëndim të Kievit pasi trupat ruse janë afruar 15 milje nga qendra e qytetit, me banorët e Kievit që përpiqen të ngadalësojnë ofensivën duke përdorur thasë me rërë dhe bllokada, informon AlJazeera, njofton Portalb.mk.


Zyrtarët ukrainas akuzojnë Rusinë për pengimin e qëllimshëm të civilëve që të dalin jashtë dhe ndalimin e hyrjes së autokolonave humanitare.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button