Adoleshenti që ndoqi avionin e Elon Musk tani po ndjek avionët e oligarkëve rus

Adoleshenti nga Florida, Jack Sweeney, i cili e ndjekte avionin privat të Elon Musk në internet, ka një qëllim të ri. Ai tani po ndjek aeroplanët e oligarkëve rusë dhe VIP-ave, raporton CNN, transmeton Portalb.mk.

Nëntëmbëdhjetë vjeçari Jim, i cili hodhi poshtë ofertën prej 5,000 dollarësh të Musk për të fshirë llogarinë e tij në Twitter, kohët e fundit lançoi dy butona të rinj të automatizuar në Twitter – @RUOligarchJets dhe @Putinjet – pas pushtimit rus të Ukrainës.

Të dy profilet kanë rreth 300,000 ndjekës dhe informojnë pothuajse në kohë reale mbi lëvizjet e avionëve privatë së bashku me imazhet e hartës që i lokalizojnë ato.

Sweeney i tha Wall Street Journal se njerëzit i kishin thënë prej kohësh që të hapte llogari të tilla në Twitter dhe se kërkesa ishte rritur që kur sanksionet goditën njerëzit më të pasur të Rusisë.

Oligarkët rusë përballen me kaos ekonomik në shtëpi dhe ndëshkim nga Perëndimi pasi Presidenti Vladimir Putin urdhëroi trupat e tij të hynin në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë përgjigjur duke sanksionuar individë të pasur pranë Kremlinit.

Disa nga avionët e gjurmuar nga profilet e Jack përfshijnë pronarin e klubit të futbollit Chelsea, Roman Abramovich, biznesmenin Alisher Usmanov dhe Leonid Mickelson, presidentin miliarder të prodhuesit rus të gazit Novatek. Në një intervistë me Bloomberg, Sweeney tha se ishte i tmerruar nga madhësia e avionëve të përdorur nga oligarkët rusë.

Sipas Sweeney, ai nuk pret që të dhënat të jenë plotësisht të sakta sepse ka më shumë avionë rusë VIP.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button