Hungaria nikoqir i garës së ardhshme të Formula 1

Gara e njëmbëdhjetë e Kampionatit Botëror Formula 1 këtë fundjavë do të zhvillohet në Hungari, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gara e njëmbëdhjetë do të zhvillohet në pistën Hungaroring, e gjatë 4.3 kilometra në Budapest.

Kualifikimet do të zhvillohen të shtunën, ndërsa garat me 70 xhiro të dielën.

Në prag të garës, Max Verstappen (Red Bull-Honda) ka pesë fitore, Lewis Hamilton (Mercedes) ka katër dhe Sergio Perez (Red Bull-Honda) një.

Renditja e pesë vozitësve dhe skuadrave kryesore:

– Renditja e vozitësve:

1. Max Verstappen (Holandë): 185 pikë

2. Lewis Hamilton (Britani e Madhe): 177

3. Lando Norris (Britani e Madhe): 113

4. Valtteri Bottas (Finlandë): 108

5. Sergio Perez (Meksikë): 104

– Renditja e skuadrave:

1. Red Bull: 289

2. Mercedes: 285

3. McLaren: 163

4. Ferrari: 148

5. AlphaTauri: 49

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button