26-vjeçari nga Shkupi pësoi sulm në zemër pasi vuajti nga covid-19

Një 26-vjeçar nga Shkupi pësoi një sulm në zemër pasi vuajti nga koronavirusi, kështu që për të shpëtuar jetën e tij, mjekëve iu desh të vendosnin një stent. Kjo u tha për Alfa nga internisti Dr. Vladimir Ristovski. Ai zbuloi se kjo nuk është hera e parë që një person i ri merr komplikime serioze pas kontraktimit të virusit Covid 19. Mjeku thotë se dy të rinj të tjerë nën 30 vjeç u shtruan në spitalin  “8 Shtatori” me komplikime post-Covid, megjithëse shëndetshëm fizikisht, shkruan Press24, transmeton Portalb.mk.

– Kemi një numër të madh të pacientëve që zhvillojnë insuficiencë kardiake pasi i janë nënshtruar kovid-19. Kemi pacientë që kanë zhvilluar trombozë akute, pra bllokim akut të ekstremiteteve të poshtme si ndërlikim i virusit covid-19. Dhe kemi pacientë që, për fat të keq, janë gjithnjë e më të rinj, të cilët tashmë i janë nënshtruar kovid-19 një muaj apo dy më parë, dhe tani po vijnë në fazën e trombozës akute të enëve të gjakut të zemrës, pra me infarkt akut të miokardit. Ky numër i pacientëve është rritur dhe do të rritet edhe në periudhën e ardhshme, duke pasur parasysh që ndërlikimet që ishin më parë, ne i shohim tani dhe i trajtojmë tani – thotë Ristovski.

Disa pacientë që kanë marrë virusin ankohen se edhe pas tre muajsh sëmundje ata përsëri nuk mund të rimarrin nuhatjen dhe shijen e ushqimit, dhe ka nga ata që lodhen shpejt gjatë sforcimeve fizike edhe pse nuk kanë pasur një problem të tillë më parë .

Mjekët thonë se virusi ka pasur ndikimin më të madh në shëndetin mendor të pacientëve.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button