Si të mposhtim ankthin, sëmundjet dhe depresionin duke përdorur bimët?

Si të mposhtim ankthin, sëmundjet dhe depresionin duke përdorur bimët, transmeton RTK.

Problemet e shëndetit mendor janë më të shpeshta se sa mendojnë njerëzit. Gati 70% e amerikanëve marrin një lloj ilaçi pa recetë, gjysma tjetër marrin dy ose më shumë pilula me recetë, raporton “Daily Health Post”.

Në një vit të caktuar, një në katër amerikanë përjetojnë një çrregullim të shëndetit mendor, siç është depresioni ose ankthi, duke i bërë antidepresantët recetën e dytë më të zakonshme në Shtetet e Bashkuara, shpjegon Dr. Jennifer St. Sauver.

Fatkeqësisht, antidepresantët e përshkruar zakonisht si “Benzodiazepines” kanë efekte anësore serioze si:

Ndryshimet e humorit (siç janë halucinacionet, mendimet e vetëvrasjeve)

Të folurit të ngathët ose vështirësia në të folur

Humbja e koordinimit

Probleme në ecje

Probleme të kujtesës

Zverdhje të syve ose lëkurës

Konfiskimet

Para se të përdorni në këto ilaçe, këtu është një listë e 4 bimëve natyrore për ankthin që duhet të provoni.

Lulja e pasionit

Lule pasioni është një lule e lezetshme ekzotike, e ëmbël me veprimtari qetësuese. Tradicionalisht, përdoret si çaj për të lehtësuar ankthin, pagjumësinë.

Shkencëtarët besojnë se lulja e pasionit funksionon duke rritur nivelet e një kimikate të quajtur acidi gama aminobutirik (GABA) në tru. GABA ul aktivitetin e disa qelizave të trurit, duke ju bërë të ndjeheni më të qetë.

Rhodiola

Rhodiola është një barishte që përdoret në mjekësinë tradicionale kineze dhe skandinave për të zvogëluar stresin, për të trajtuar lodhjen dhe për të promovuar lumturinë

Ajo funksionon duke ulur aktivitetin në sistemin nervor simpatik që kontrollon rrahjet e shpejta të zemrës, gulçim, lëkundje, marramendje dhe vjellje. Gjithashtu stimulon lëshimin e serotoninës, hormonit përgjegjës për lumturinë dhe relaksimin.

Lavender

Lavender përdoret në aromaterapinë dhe shërimin natyror për të trajtuar depresionin e butë të moderuar dhe çrregullimet nervore.

Ai gjithashtu ka veti neuroprotektive që stabilizojnë gjendjen shpirtërore dhe ndihmojnë në menaxhimin e çrregullimeve neurologjike.

Lavender është i sigurt për t’u përdorur në lëkurë dhe në gjellë, kështu që ju mund t’i shijoni këto përfitime duke shtuar disa pika vaj esencial në banjën tuaj, duke e pirë si çaj.

Ashwagandha

E përdorur zakonisht në mjekësinë ayurvedic Ashwagandha është e njohur posaçërisht për të ndihmuar agoraphobia (ankthi i shkaktuar nga turma të mëdha dhe hapësira të hapura).

Një studim i vitit 2012 i 64 studimeve të rastësishme vullnetarë zbuloi se barishtja uli ndjeshëm nivelet serike të kortizolit, një hormon i fuqishëm stresi. Ashwagandha mund të merret në formë shtesë, por është më relaksuese si çaj.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button