IS-i thotë se ka krijuar një “provincë” në Kashmir

Grupi militant, Shteti Islamik (IS) pretendon se ka krijuar një “provincë” në Indi, pas përleshjeve ndërmjet militantëve dhe forcave të sigurisë, në rajonin e kontestuar të Kashmirit. Në këto luftime është njoftuar se është vrarë një militant, i cili besohet se ka lidhje me IS-in, shkruan REL.

Për këtë pretendim të IS-it, ka njoftuar agjencia e lajmeve Amaq, që njihet si media e afërt me grupin militant.

Në deklaratën e IS-it gjithashtu pretendohet se IS-i gjatë luftimeve me forcat e sigurisë, ka vrarë ushtarë indianë në qytetin Amshipora, në qarkun Shopian, që gjendet në Kashmir.

Deklarata e IS-it korrespondon me një deklaratë të lëshuar nga policia indiane ku thuhej se një militant, i quajtur Ishfar Ahmad Sofi, është vrarë gjatë luftimeve në qarkun Shipian.

Kjo deklaratë e IS-it duket se është ndërtuar në atë formë që të forcojë pozicionin e grupit ekstremist, pas zhbërjes së “kalifatit” në muajin prill në Irak dhe Siri.

Që atëherë, IS-i ka kryer në seri sulmesh. Ky grup mori përgjegjësinë edhe për sulmet me bomba në festën e Pashkëve në Shri Lankë, ku u vranë 253 persona.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button