Ekzekutimi me prerje koke të një ushtari ukrainas u dënua nga komuniteti ndërkombëtar

Prerja e pamëshirshme e kokës së një të burgosuri lufte ukrainas, të kapur në video nga ushtarët rusë, ka ngjallur një ortek reagimesh nga komuniteti ndërkombëtar, i cili ka kërkuar hetim për vrasjen e tmerrshme dhe sjelljen e përgjegjësve para drejtësisë, transmeton Portalb.mk.

Marija Pejçinoviq-Buriq, Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, i cili ka 46 shtete anëtare, dënoi ekzekutimin brutal të ushtarëve ukrainas nga forcat ruse.

“Jam e tmerruar nga videoja që qarkullon në internet që tregon ushtarët rusë duke i prerë kokën një të burgosuri lufte ukrainas”, ka shkruar Pejçinoviq Buriq në Twitter.

Kombet e Bashkuara (OKB) reaguan gjithashtu ndaj videos së publikuar, duke thënë se ishin të tmerruar nga pamjet e tmerrshme, ku e para tregon një pjesëtar të forcave ruse duke i prerë kokën një ushtari të kapur ukrainas, ndërsa filmimi i dytë tregon kufomat e prera të dy ushtarëve ukrainas të shtrirë në tokë pranë një automjeti ushtarak të shkatërruar, transmeton Ukrinform.

Misioni i OKB-së për të drejtat e njeriut në Ukrainë lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ekzekutimet e dukshme nuk ishin incident i izoluar.

“Misioni i OKB-së për Monitorimin e të Drejtave të Njeriut në Ukrainë është i tmerruar nga videot veçanërisht të tmerrshme të postuara në mediat sociale”, thuhet në deklaratën e tyre.

Në raportet e fundit të këtij misioni, ai ka dokumentuar një sërë shkeljesh serioze të së drejtës ndërkombëtare humanitare në Ukrainë, duke përfshirë ato të kryera kundër robërve të luftës. Misioni thekson se incidentet e fundit duhet të hetohen siç duhet dhe autorët të mbajnë përgjegjësi.

Autoritetet ukrainase i kanë bërë thirrje tashmë Zyrës së Prokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare që të hapë një hetim të duhur për këtë krim lufte dhe të hetojë të gjithë situatën me krimet e kryera nga shtetas rusë në territorin e Ukrainës.

Ndërkohë, forcat ruse vazhdojnë sulmet me raketa në zonat e banuara në Ukrainë me një ritëm të pandërprerë. Gjatë natës së kaluar, forcat ruse bombarduan qytetin Slavyansk në rajonin e Donetskut, duke shkatërruar një shkollë, ndërtesa banimi dhe sistemin e furnizimit me ujë të qytetit. Në 24 orët e kaluara në rajonin e Donetskut, si pasojë e granatimeve ruse, një civil ka mbetur i vrarë dhe dy janë plagosur, raporton Guardian.

Në 46 raste gjatë 24 orëve të kaluara janë granatuar edhe zona të banuara në rajonin Kherson, gjatë të cilave një civil mbeti i vrarë dhe dy u plagosën.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button