Çfarë duhet të bëni gjatë një sulmi alergjik?

Sulmet alergjike ose reaksionet alergjike mund të jenë të frikshme, të papritura dhe jashtëzakonisht të pakëndshme. Arsyeja pse njerëzit përjetojnë simptoma dhe sulme alergjie hulumtohet ende. Megjithatë, ne e dimë se simptomat e alergjisë shkaktohen kur sistemi juaj imunitar zbulon një “trup”, qoftë polen, myk, pluhur, zbokth apo diçka tjetër, transmeton Panacea.

Pavarësisht se pse po përjetoni sulme alergjike, këto janë të pashmangshme të pakëndshme dhe madje mund të jenë kërcënuese për jetën. Sigurohuni që të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor nëse mendoni se keni një reaksion të rëndë alergjik. Nëse jeni vetëm, telefononi menjëherë Ndihmën e shpejtë 194- Maqedoni ose shërbimin tuaj privat të kujdesit shëndetësor.

Për ta mbajtur veten të sigurt dhe të shëndetshëm për një kohë të gjatë, është e rëndësishme të kuptoni saktësisht se çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë një sulmi alergjik dhe çfarë hapash mund të ndërmerrni për të lehtësuar simptomat. Për të filluar, ne kemi mbledhur disa informacione të dobishme rreth alergjive dhe udhëzime se çfarë të bëni gjatë një sulmi alergjik.

Çfarë është një sulm alergjik?

Njerëzit pyesin veten pse duhet të vuajnë nga alergjitë që kur janë atakuar për herë të parë. Ndërsa ne nuk jemi ende plotësisht të sigurt se çfarë i shkakton ato se, pse disa njerëz përjetojnë reaksione alergjike, ne e dimë se çfarë ndodh në trup gjatë sulmit alergjik: Është sikur sistemi juaj imunitar reagon ndaj një alarmi të rremë në mënyrë të dhunshme, dhe ju nuk e bëni këtë, keni një shans, për t’i treguar se ju në të vërtetë nuk jeni në ndonjë rrezik.

Qëllimi i sistemit imunitar është të njohë pushtuesit e huaj si bakteret dhe parazitët në mjedisin tuaj. Kur zbulohen ato trupa të huaj, përgjigja e trupit tuaj është të sulmojë pushtuesit potencialisht të dëmshëm duke krijuar miliona antitrupa – proteina që njohin dhe neutralizojnë kërcënimin. Ndërsa prodhon këto antitrupa, sistemi imunitar duhet të filtrojë antitrupat që sulmojnë objektivat e gabuar, si trupi ose pluhuri. Por nuk është gjithmonë kështu. Kur antitrupat reagojnë ndaj alergjeneve jo-kërcënuese, si ushqimi ose poleni, ndodhin sulme alergjike.

Simptomat e një sulmi alergjik

Për shkak se ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të alergjive dhe alergjenëve të mundshëm atje, simptomat tuaja të alergjisë mund të duken shumë të ndryshme nga ato të një personi tjetër. Për shembull, alergjitë sezonale (të njohura edhe si ethet e barit) zakonisht shfaqen si teshtitje, rrjedhje hundësh, hundë të zëna ose rrufë dhe dhimbje të fytit. Nga ana tjetër, alergjitë që vijnë nga pickimi i insekteve ose medikamente të caktuara, mund të shkaktojnë simptoma të tilla si ënjtje, kruajtje dhe urtikari.

Reaksionet e lehta alergjike zakonisht janë thjesht të pakëndshme. Megjithatë, janë të mundshme reaksione alergjike edhe më të rënda ndaj të njëjtave substanca. Trupi i secilit është i ndryshëm dhe ajo që nuk shkakton përgjigje ose një reagim të lehtë tek një person mund të shkaktojë një sulm të rëndë alergjie tek një tjetër. Pickimet e bletëve, kikirikët dhe frutat e thata janë reaksionet më të zakonshme alergjike.

Kushtojini vëmendje trupit tuaj dhe kini kujdes nga simptomat serioze të alergjisë si:

  • Gërqet e stomakut,
  • Nauze,
  • Lëkurë e kuqe,
  • Urtikari,
  • Të vjellura,
  • Frymëmarrje e rënduar,
  • Puls abnormal,
  • Ënjtje në fytyrë, buzë, dhe fyt,
  • Prombleme gjatë të folurit dhe gëlltitjes.

Këto janë simptoma të reaksioneve të rënda alergjike. Nëse thjesht keni skuqje dhe kruajtje, është mirë të filloni trajtimin në shtëpi me antihistamine. Nëse keni më shumë se një skuqje dhe kruajtje të thjeshtë, kërkoni kujdes mjekësor sa më shpejt të jetë e mundur. Anafilaksia përkufizohet si simptoma alergjike të më shumë se një sistemi trupor i cili duhet të vlerësohet menjëherë. Nëse keni një reagim të rëndë me vështirësi në frymëmarrje, vështirësi në të folur ose ënjtje në gojë, telefononi Menjëherë Mjekun.

Llojet e alergjive

Një reaksion alergjik mund të ndodhë kur gëlltisni, prekni ose thithni çdo gjë ndaj së cilës jeni alergjik. Për ata që vuajnë nga alergjitë sezonale, vetëm dalja nga dera e përparme mund të jetë një sfidë, pasi në mënyrë të pashmangshme do të përballeni me sytë e fryrë dhe rrjedhjen e hundësh. Dhe të mos mund të bëni asgjë për këtë. Nëse të dy prindërit tuaj kanë alergji, ju keni një shans 60-70 për qind që të keni dhe mund të shfaqen edhe më vonë përgjatë jetës suaj.

Le të shohim disa nga llojet e alergjive që mund të shkaktojnë një atak alergjik. Çfarë e shkakton një sulm alergjik varet nga reagimi unik i çdo personi ndaj substancës pushtuese.

Megjithatë, ekzistojnë një sërë substancash të zakonshme që shkaktojnë reaksione alergjike:

Ushqimet: vezët, peshku, qumështi, kikirikët, guacat, soja, frutat e thata dhe gruri përbëjnë 90 për qind të alergjive ushqimore.

Çdo ilaç mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Insektet: kafshimi i grerëzës, bletëve, dhe milingonave

Lateksi: Gjendet në doreza gome, balona, ​​shirita gome, prezervativë dhe më shumë

Alergji të tjera:  qimet e kafshëve shtëpiake, pluhuri, myku, poleni, buburrecat, madje edhe sendet shtëpiake si detergjentët e rrobave, kozmetika dhe llaku i flokëve. Siç mund ta shihni, alergjitë mund të rezultojnë nga një numër tepër i madh shkaktarësh. Pothuajse kudo që shkoni mund të jetë e mbushur me alergjen, kështu që duhet të dish se si të trajtosh ose reduktosh simptomat, kur ato shfaqen sepse, mund të jetë ndryshimi midis rrëmujës dhe shijimit të ditës.

Si mund ti trajtoni simptomat e alergjisë?

Kur ndiheni të rrënuar nga alergjitë, mos i humbisni të gjitha shpresat. Ka shumë gjëra që mund të bëni për të minimizuar efektet e dëmshme të alergjive të lehta deri në ato të rënda. Pavarësisht nëse kjo përfshin epinefrinën, shkuarjen në dhomën më të afërt të urgjencës ose trajtimin e alergjive tuaja në shtëpi me medikamente pa recetë, të dini se çfarë të bëni kur alergjitë godasin mund t’ju shpëtojë nga shqetësimi apo edhe skenarët kërcënues për jetën.

Duhet të keni ilaçe kundër alergjive në shtëpi

Ka disa qasje të thjeshta dhe të dukshme për të shmangur ose minimizuar reaksionet alergjike. Para së gjithash, mund të përpiqeni të shmangni plotësisht alergjenët tuaj. Simptomat për alergjitë sezonale mund të përfshijnë rrjedhje hundësh, lotim të syve, teshtitje, fishkëllimë ose kruajtje. Këto lloj alergjish gjenden kryesisht jashtë. Kontrollimi i stacionit lokal të motit duhet t’ju tregojë se cila është cilësia e ajrit të jashtëm në zonën tuaj specifike për sa i përket ndotësve. Duke kontrolluar raportet tuaja të menjëhershme të cilësisë së ajrit, mund të përgatiteni më mirë për daljen jashtë.

Nëse jeni shumë i ndjeshëm ndaj alergjive të jashtme ose sezonale, merrni parasysh marrjen e një antihistamine përpara se të dilni jashtë. Ju gjithashtu mund të gjeni një shpëlarje me kripë të dobishme në lehtësimin e simptomave të etheve të barit (polenit). Së fundi, minimizoni alergjenët e ajrit si pjalmi dhe zbokthin e kafshëve shtëpiake në shtëpinë tuaj duke fikur filtrin tuaj të vjetër të ajrit për një filtër ajri të grimcave me efikasitet të lartë (HEPA).

Si të ballafaqoheni me shokun anafilaktik

Sulmet më të rënda të alergjisë nuk do të lehtësohen nga ilaçet shtëpiake dhe është thelbësore të njihen shpejt simptomat më serioze, të tilla si ngërçet e stomakut dhe problemet e frymëmarrjes. Çfarë duhet të bëni në rast anafilaksie apo shokut anafilaktik?

Nëse jeni vetëm, telefononi menjëherë ndihmën e shpejtë 194- Maqedoni ose shërbimin tuaj privat të kujdesit shëndetësor. Shoku anafilaktik ndodh shpejt, dhe fyti mund të fryhet dhe të ndërpresë furnizimin me oksigjen brenda disa minutave, duke shkaktuar dëme të përhershme dhe serioze. Nëse e dini se jeni në rrezik të reaksioneve të rënda alergjike, mbani gjithmonë një shiringë Epinefrine me vete në çdo kohë. Epinefrina redukton shpejt dhe anulon simptomat anafilaktike sepse përbëhet nga adrenalina. Asnjëherë nuk mund të parashikoni se kur do të pickoheni nga një bletë ose kur një ushqim ndaj të cilit jeni alergjik do të vendoset në pjatën tuaj në një restorant (kur lexoni gjithmonë menynë për alergjenët e përfshirë në ushqimin që keni porositur), prandaj ndërmerrni hapat e duhur, për tu mbrojtur. Ju gjithashtu duhet të njoftoni miqtë tuaj të ngushtë dhe familjen për alergjinë tuaj, në mënyrë që edhe ata të mund të kujdesen për simptomat e rënda dhe të jenë të përgatitur për të ndërmarrë hapat e duhur nëse ju nuk mundeni.

Duhet të dini se çfarë të bëni kur të paraqiten alergjitë

Alergjenët mund të hyjnë fshehurazi në jetën tuaj gjatë shëtitjes suaj të përditshme, në një pjatë me ushqim ose kudo në mes. Ju mund të lindni me to ose t’i zhvilloni ato me kalimin e viteve. Të dini se çfarë të bëni kur ju ose dikush që njihni ka një sulm alergjie mund të jetë ndryshimi midis jetës dhe vdekjes.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button