Tërmet i fuqishëm goditi pjesë të Afganistanit, Pakistanit dhe Indisë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur pjesë të Afganistanit, Pakistanit dhe Indisë, transmeton Anadolu.

Sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së (USGS), epiqendra e tërmetit me magnitudë 6.5 ballë ishte në rajonin Jurm të Afganistanit.

Qendra Kombëtare e Monitorimit Sizmit në Pakistan fillimisht tha se tërmeti ishte me magnitudë 7.7, ndërsa më pas Departamenti Meteorologjik i Pakistanit (PMD) e korrigjoi në 6.8.

PMD-ja tha se tërmeti ishte me qendër në Afganistan, Taxhikistan dhe në zonat kufitare të Pakistanit.

Sipas raporteve në mediat lokale, lëkundjet u ndjenë në kryeqytetin Islamabad të Pakistanit, si dhe në qytetet Rawalpindi, Lahore, Quetta, Sargodha, Mianëali, Peshawar, Kohat, Swat, Chitral, Dir, Shangla dhe në rrethe të tjera të provincave Punjab dhe Khyber Pakhtunkhwa.

Tërmeti po ashtu është ndjerë edhe në pjesë të Kashmirit të administruar nga Pakistani dhe në pjesë të administruara nga India, si dhe në pjesë veriore të Indisë, përfshirë kryeqytetin New Delhi.

Deri më tani nuk ka raportime për viktima apo dëme në asnjë vend.

Në Pakistan, pamjet e transmetuara në media tregojnë njerëzit që nxitonin të dalin nga ndërtesat.

Një video po ashtu tregoi një prezantues dhe të ftuar që largoheshin nga një shfaqje televizive, derisa fansat, karriget dhe dritat lëkundeshin.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button