U kap pas 16 vjetësh mafiozi italian i dënuar për vrasje, po fshihej si picamen

Një mafioz italian i dënuar për vrasje, i cili ishte në arrati që nga viti 2006, është kapur në Francë, pasi ishte fshehur si kuzhinier picash për të paktën tre vjet, raporton Koha.net.

Kapja e Edgardo Greco në Saint-Étienne është arrestimi i dytë i profilit të lartë mafioz nga autoritetet italiane brenda pak javësh.

Rasti tjetër ishte ai i Matteo Messina Denaro i cili ishte në arrati për 30 vjet, kur u ndalua gjatë një vizite në një klinikë në Siçili, raportoi BBC-ja të enjten.

Të dy personat ishin në kërkim për kryerjen e vrasjeve të tmerrshme në vitet 1990.

Ndërsa Messina Denaro ishte “bosi i bosëve” për “Cosa Nostran” famëkeqe të Siçilisë, Greco ishte pjesë e turmës së krimit të organizuar “Ndrangheta” që e kishte origjinën nga rajoni i Kalabrisë në jug të Italisë.

“Ndrangheta” tani është mafia më e fuqishme në Itali, dhe tentakulat e saj shtrihen në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Jugut.

Greco, 63 vjeç, ishte në kërkim për vrasjen e dy vëllezërve gjatë një “lufte mafioze” mes dy bandave në fillim të viteve 1990.

Stefano dhe Giuseppe Bartolomeo u rrahën për vdekje në dyqanin e një shitësi peshku në qytetin e vogël të Kozencës në janar të vitit 1991. Trupat e tyre nuk u gjetën kurrë dhe besohet se janë tretur në acid.

Greco ishte pjesë e një bande rivale dhe ai u akuzua gjithashtu për tentativën e vrasjes së një burri tjetër më vonë atë vit, në të njëjtin qytet.

Kur një gjykatës lëshoi ​​një urdhër arresti për të në vitin 2006, Greco ishte në arrati.

Tetë vjet më vonë, ai u vendos në qytetin francez të Saint-Étienne, në jug-perëndim të Lionit, duke fituar punë si picamen në një restorant italian. Ai po ndiqej ende nga prokurori më kryesor antimafia i Italisë, Nicola Gratteri, i cili ka shpenzuar dekada duke luftuar ngritjen e “Ndranghetas”.

Në një deklaratë, policia ushtarake e Karabinierëve të Italisë tha se që nga viti 2019, hetuesit kishin gjurmuar rrjetin mbështetës të Grecos, i cili përfundimisht i çoi ata përtej Alpeve, në Saint-Étienne.

Interpoli tha se operacioni i tij anti-Ndrangheta u përfshi gjithashtu, me autoritetet franceze që kryenin vëzhgimin e vendndodhjes së Grecos. Policia italiane më pas konfirmoi identitetin e tij dhe u fut për ta arrestuar.

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Piantedosi vlerësoi policinë për nxjerrjen para drejtësisë së një prej kriminelëve më të këqij të Italisë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button