Putini ripërsëriti mantrën kryesore të dezinformimit – Ukraina filloi luftën, ndërsa Rusia po lufton për paqe

Presidenti rus Vladimir Putin, duke folur në dy ngjarje të veçanta në Shën Petersburg, riaktualizoi dezinformimin kryesor të përhapur nga Moska si justifikim për agresionin e saj kundër Ukrainës që filloi më 24.02.2022: për luftën fajtorë janë ukrainasit sepse që nga grushtshteti i vitit 2014 vazhdon gjenocid kundër popullsisë ruse në Donbas, kështu që Rusia nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të fillonte “operacionin special ushtarak” për të siguruar paqen. Në të njëjtën kohë, ai nuk përmendi aneksimin rus të Krimesë nga i njëjti vit 2014, e as shumë detaje të tjera që nuk janë në favor të politikës ruse, shkruan Vërtetmatësi.

Kur filloi agresioni rus kundër Ukrainës në shkurt 2022, presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, iu drejtua publikut me një fjalim që përmbante mesazhe tronditëse duke shpjeguar pse divizionet dhe brigadat ruse u drejtuan nga disa drejtime në brendësi të Ukrainës, me çka atëherë më e rrezikshmja dukej mundësia që Kievi të merrej brenda disa ditësh. Në fjalimin e tij në atë kohë, Putin nënvizoi se:

Me kërkesë të popullatës së Donetskut dhe Luhanskut, të cilat kanë qenë viktima të gjenocidit për tetë vjet nga regjimi i Kievit, urdhërova operacion special ushtarak. Ne do të përpiqemi për çmilitarizimin dhe denazifikimin e Ukrainës dhe vënien para drejtësisë të atyre që kryen gjakderdhje të shumta kundër civilëve, përfshirë edhe mbi qytetarët e Federatës Ruse.

Pothuajse një vit më vonë, presidenti Putin përsëriti mantrën kryesore të dezinformimit të Moskës, duke folur në dy ngjarje të veçanta në Shën Petersburg më 18 janar. Ai fillimisht iu drejtua veteranëve ushtarakë me rastin e ditës së hapjes së unazës rreth ish-Leningradit në Luftën e Dytë Botërore, dhe më pas iu drejtua disa punonjësve të kompleksit të madh për prodhimin e armëve kundërajrore dhe raketave “Obukhov”. Përzierje të fjalimeve mund ta shikoni në videon që është postuar në YouTube nga disa burime, ndërsa pjesët më të rëndësishme të fjalimit janë transmetuar nga agjencitë dhe në hapësirën mediatike të RMV-së.

Ajo që po bën Rusia është luftë për paqe!?

Pa përmendur detaje që nuk i përshtaten atij, Putin tha se Rusia nuk kishte zgjidhje, ndaj duhej të bënte atë që bëri më 24.02.2022, sepse lufta në Donbas ka vazhduar që nga viti 2014:

Tragjedia e lidhur me ngjarjet në Ukrainë filloi me grushtin e armatosur antikushtetues dhe antiqeveritar të vitit 2014… Gjithçka që po bëjmë sot, përfshirë operacionin special, siç e kam thënë shumë herë, është përpjekje për t’i dhënë fund asaj lufte. Ky është kuptimi i operacionit special ushtarak. Dhe për të mbrojtur njerëzit tanë që jetojnë atje – thotë Putin (shiko pas 0.30 min në video).

Putin shqiptoi një tjetër dezinformim, dhe ai është se Rusia u gënjye, e zvarritur për hundë, siç thotë ai, në lidhje me Donbasin:

Vuajtëm gjatë, u përpoqëm të arrinim marrëveshje për një kohë të gjatë. Siç doli tani, po na tërhiqnin zvarrë për hundë, po na mashtronin. Kjo nuk është hera e parë që na ndodh diçka e tillë. Megjithatë, ne bëmë gjithçka për të normalizuar situatën në mënyrë paqësore. Tashmë është bërë e qartë se një gjë e tillë, sipas definicionit, ishte e pamundurtha Putin në një takim me veteranët e Luftës së Dytë Botërore me rastin e 80-vjetorit të thyerjes së bllokadës së Leningradit.

Ajo që presidenti Putin nuk e tha është se zjarr në naftë dhe një lloj minimi i Marrëveshjeve të Minskut u shtua nga Rusia në shkurt 2014 me aneksimin e Krimesë, gadishull që sipas ligjit ndërkombëtar dhe marrëveshjeve të mëparshme dypalëshe midis Kievit dhe Moskës që nga epoka sovjetike, ishte një pjesë integrale e Ukrainës. Referendumi për shkëputjen e Krimesë në mars të të njëjtit vit dhe aneksimi i mëvonshëm në Federatën Ruse nuk u njoh kurrë nga OKB, as nga SHBA, BE dhe OSBE, por kjo nuk do të thoshte asgjë për Kremlinin.

Ashtu siç nuk do të thoshte as mbështetja e vazhdueshme e formacioneve paraushtarake në Donbas gjatë gjithë kohës që nga viti 2014, që nga fillimi i trazirave pas grushtshtetit në Kiev dhe largimit të ish-presidentit Viktor Janukoviç nga Ukraina.

Përsëri për “Banderistët” dhe “neo-nazistët” ukrainas

Gjatë vizitës së tij në Shën Petersburg, Putin nuk harroi narrativën e shkurtit të vitit 2022, se Rusia dëshiron denazifikimin e Ukrainës, sepse Kievi udhëhiqet nga “banderistët” dhe “neo-nazistët”.

Ne jemi shumë të sinqertë kur themi se po luftojmë me neonazistët. E shihni, Bandera, i cili bashkëpunoi me Hitlerin dhe që vrau popullatën paqësore, domethënë kreu vrasje kundër civilëve, është ngritur (nga Kievi) në një hero kombëtar të Ukrainës. Si mund të shpjegohet kjo? Dhe aq më pak janë të drejtat që nuk e vënë re këtë. Por kjo është kështu – tha Putin në fjalimin e tij drejtuar punonjësve të fabrikës ushtarake (shihni videon nga min 2:22).

Në të njëjtën kohë, Putin nuk përmend fare se personazhi i Stepan Bandera, një politikani i diskutueshëm ukrainas nga periudha para Luftës së Dytë Botërore, është ende i diskutueshëm në vetë Ukrainën. Nuk ka asnjë politikë të vetme ndaj tij, as një qëndrim të vetëm mes vetë ukrainasve. Edhe sot për disa është hero, për të tjerë tradhtar, por që nga viti 2014, Rusia, duke barazuar simbolet e sotme kombëtare të Ukrainës me ato të kohës së Banderës, ka krijuar perceptim negativ ndaj gjithë Ukrainës dhe popullit ukrainas. Një nga narrativat kryesore të dezinformimit, i cili u sqarua në analizën e Vërtetmatësit në tetor 2022.

Fjalimi i Putinit para punonjësve të “Obukhov” u pasurua me analizë se vetë Rusia prodhon më shumë raketa kundërajrore se i gjithë kompleksi ushtarak-industrial perëndimor dhe se shumë situata në Rusi varen nga puna e tyre, ndërsa nga ana tjetër, duke folur para veteranëve, ai arriti në përfundimin se fitorja e Rusisë në Ukrainë është e pashmangshme.

Disklejmer i ri, baner, NED

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button