Gjysma e shtëpive ishin ndërtime të paligjshme në ishullin italian të Ischias, ku shirat e rrëmbyeshëm shkaktuan  shkatërrim të mëdha

Pesë trupa janë gjetur deri më tani në ishullin jugor të Italisë, Ischia, i cili prej ditësh është ekspozuar ndaj shirave të rrëmbyeshëm, duke shkaktuar rrëshqitje dhe përmbytje katastrofike. Autoritetet thonë se nëntë persona janë ende të zhdukur transmeton Portalb.mk.

I vendosur pranë Capri në Tirren, Ischia është një destinacion popullor për turistët e huaj dhe vendas dhe ishte vendxhirimi ifilmit The Talented Mr Riplay i vitit 1999. në mënyrë të paligjshme. Megjithatë, ishulli përballet edhe me një problem të madh: pothuajse gjysma e shtëpive janë ndërtuar ilegalisht.

Shiu, balta dhe mbeturinave shkatërruan shtëpitë dhe tërhoqi makinat në det. Ajo pasoi disa ditë me reshje të dendura shiu në Italinë jugore, por tani që moti është qetësuar, po shihet përmasa e vërtetë e shkatërrimit.

Më shumë se 100 zjarrfikës si dhe zhytës janë vendosur në Ischia në përpjekje për të pastruar rrugët.

“Italia ka nevojë për një plan kombëtar përshtatjeje ndaj ndryshimeve klimatike për të siguruar që ndërtesat dhe infrastruktura mund të përballojnë fenomene të shpeshta si shirat e rrëmbyeshëm. Nëse nuk e bëjmë këtë, do të kemi më shumë të vdekur”, tha ministri i Mbrojtjes Civile Nello Musumeki.

Qeveria shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në Ischia dhe transferoi dy milionë euro për rindërtimin e shtëpive.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button