Çfarë tregojnë studimet: A mund të jenë aknet një nga simptomat e kancerit?

Është e sigurt që të gjithë kemi pasur probleme me aknet në një moment të jetës sonë, të cilat më shpesh shfaqen në rini, por ato mund të shkaktojnë dhimbje edhe nëse jeni 45 vjeç. Disa ekspertë besojnë se aknet ndonjëherë mund të zbulojnë shanset tuaja për të zhvilluar një formë të kancerit, ndërsa ndonjëherë mund të jenë rezultat i një sëmundjeje malinje, shkruan Panacea.

KANCERI OVARIAN

Tumoret stromale të vezoreve janë formë shumë e rrallë e kancerit ovarian dhe më së shpeshti shfaqen tek gratë e moshuara, megjithëse mund të ndodhin edhe tek gratë më të reja. Shkencëtarët besojnë se në disa situata mund të ndikojë në prodhimin e më shumë testosteronit, hormon seksual mashkullor që mund të çojë në një gjendje të quajtur hiperandrogjenizëm – ka shenja se ka shumë hormone mashkullore në trup, por një nga simptomat mund të jetë aknet, por edhe rënia e flokëve, si dhe rritja e qimeve në fytyrë dhe trup. Por rezultatet e hulumtimit deri më sot nuk janë përfundimtare, me disa që tregojnë lidhjen midis akneve dhe kancerit të vezoreve.

KANCERI I GJIRIT

Sipas disa hulumtimeve, aknet mund të nënkuptojnë që ju keni gjasa më të larta për të zhvilluar tumor të gjirit, por përsëri varet nga hormonet, ose më mirë çekuilibri, që mund të çojnë në probleme të mëdha me aknet. Studimet tregojnë se ekziston një lidhje midis niveleve më të larta të hormoneve (estrogjenit dhe testosteronit) dhe shfaqjes së kancerit. Një studim zbuloi se gratë që kishin kancer të lëkurës dhe kishin marrë radioterapi për të trajtuar aknet kishin më shumë gjasa të zhvillonin kancer të gjirit sesa ato që nuk morën trajtim.

KANCERI I LËKURËS

Shkencëtarët për qëllimet e një studimi ndoqën mijëra gra për një periudhë 20 vjeçare dhe zbuluan se ato që kishin probleme me aknet në rininë e tyre mund të kenë gjithashtu një shans më të madh për të zhvilluar melanoma ose kancer të lëkurës. Si aknet ashtu edhe melanoma lidhen me hormonet. Melanoma nuk është aq e zakonshme, por është një formë serioze e kancerit të lëkurës, sepse përhapet shpejt nëse nuk trajtohet. Një studim tjetër tregoi gjithashtu se ekziston një lidhje midis zhvillimit të kancerit të lëkurës dhe shfaqjes së akneve në rini.

KANCERI I PROSTATËS

Disa studime zbulojnë një lidhje midis akneve dhe kancerit të prostatës, veçanërisht nëse lidhen me një lloj akne (Propionibacterium acne), në zhvillimin e të cilave luan një rol të madh bakteri që mund të ndikojë në inflamacionin e kockave, kyçeve, syve dhe trurit. Rezultatet e një studimi thonë se ky bakter mund të jetë shkaktar i proceseve inflamatore në prostatë.

LIMFOMA JO-HODGKIN

Nuk ka mjaft hulumtime që lidhin këto dy gjendje, por rezultatet që ekzistojnë janë interesante. Kjo lloj limfome duket se ka shumë të bëjë me androgjenin, një nga hormonet që lidhet me shfaqjen e akneve.

ÇFARË TJETËR MUND TA SHKAKTOJË SHFAQJEN E AKNEVE?

Arsyet e shfaqjes së tyre janë të ndryshme, ndërsa shkaku më i shpeshtë është stresi kronik, gjatë të cilit gjëndrat mbiveshkore sekretojnë hormonin kortizol, i cili nxit lëkurën të formojë akne, shpjegon doktoresha Klaudija Sebetic, dermatologe. Hormoni i stresit fiziologjikisht ka dy kulme – në mëngjes dhe pasdite – te njerëzit që janë hiperaktivë, të stresuar kronikisht, që flenë keq, ashtu si aknet në moshë madhore.

Ky problem dermatologjik është më i zakonshëm tek femrat dhe mund të jetë i vazhdueshëm dhe mund të shkaktohet edhe nga ndryshimet hormonale dhe produktet kozmetike. Aknet mund të jenë rezultat i përdorimit afatgjatë të kremrave kortikosteroide, por sot, për fat të mirë, kjo është më pak e zakonshme. Këta kremra janë jashtëzakonisht efektivë në sëmundje të ndryshme dermatologjike nëse përdoren për një kohë të shkurtër dhe nën mbikëqyrjen e mjekut dhe përdorimi afatgjatë dhe i pakontrolluar mund të shkaktojë akne. Rosacea është sëmundje kronike e lëkurës e karakterizuar nga skuqje në mes të fytyrës dhe në njërën nga format e saj mund të ketë puçrra të dukshme që ndryshojnë në dukje nga aknet.

Përveç gjenetikës dhe hormoneve, në zhvillimin e akneve ndikon edhe mënyra e jetesës. Dieta e pasur me ëmbëlsira dhe produkte të qumështit mund të stimulojë formimin e akneve, si dhe ushqime plot me konservues dhe vaktet e parregullta. Aknet mund të jenë shumë të theksuara gjatë verës, sidomos te personat që djersiten shumë dhe që lëkura është shumë e yndyrshme.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button