Si të përmirësoni imunitetin pa shtuar peshë?

Kjo është përgjigjja e ekspertëve se si të ushqeheni për të rritur imunitetin tuaj, në ndërkohë të mos shtoni kilogramë shtesë në peshën tuaj, shkruan Panacea. Sipas mjekëve, vitaminat dhe mineralet janë thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit imunitar, përfshirë vitaminat A, C, E dhe B6, si dhe selenin, bakrin, zinkun dhe hekurin. Ato gjenden tek frutat, perimet, farat, frutat e thatë dhe drithërat. Këto janë disa këshilla të përgjithshme:

Balanconi dietën tuaj dhe hani më shumë fruta dhe perime, në kurriz të zvogëlimit të ushqimeve të pasura me yndyrna të ngopura (frutat e thatë dhe produktet e mishit).
Konsumoni fruta të pasura me vitaminë C, të tilla si portokall, grejpfrut, mandarina, kivi, por edhe perime si brokoli, lulelakra, çaj ose reçel kaçeje.

Hani ushqime të pasura me zink, i cili parandalon shumëzimin e disa viruseve dhe mund të zvogëlojë kohëzgjatjen e sëmundjes dhe të parandalojë komplikimet. Ushqimet e tilla janë fasulet, spinaqi, farat e kungullit, drithërat integrale dhe buka e zezë.
Hani ushqime të pasura me selen që kanë veti antioksiduese. Kjo do të thotë më shumë hudhër, qepë, peshk, ton, oriz i kaftë.
Vitamina A mbështet membranat qelizore dhe ndihmon në mbrojtjen e mukozës së gojës, fytit dhe mushkërive, kështu që merreni në organizëm përmes karrotave, dardhave, produkteve të qumështit dhe brokolit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button