Britania vazhdon rishkrimin e rregullave të Brexit-it, BE-ja e quan të paligjshme

Britania e Madhe po thellon mosmarrëveshjet me Bashkimin Evropian duke vazhduar me planin e saj për të hequr disa pjesë të marrëveshjes tregtare pas Brexit-it që e nënshkroi me bllokun, transmeton Anadolu Agency (AA).

Legjislacioni i cili përshkruan rregullat e tregtisë për Irlandën e Veriut është planifikuar të zhvillojë debatin e parë të madh në Dhomën e Ulët të hënën, hapi i parë në atë që mund të jetë një udhëtim i vështirë në Parlament.

Legjislacioni, nëse miratohet nga ligjvënësit, do të heqë kontrollet për mallrat që hyjnë në Irlandën e Veriut nga pjesa tjetër e Britanisë, duke hequr kështu pjesë të një traktati tregtar që kryeministri Boris Johnson nënshkroi përpara se Britania të largohej nga BE-ja në 2020.

Qeveria britanike thotë se rregullat po rëndojnë bizneset dhe po minojnë paqen në Irlandën e Veriut, duke argumentuar se masa e njëanshme është e justifikuar sipas ligjit ndërkombëtar për shkak të “situatës vërtet të jashtëzakonshme”.

Sekretari i Irlandës së Veriut, Brandon Lewis tha të dielën se qëllimi është “të rregullohet”, dhe jo të hidhet jashtë, marrëveshja tregtare, e njohur si Protokolli i Irlandës së Veriut.

Megjithatë, kundërshtarët e Johnsonit thonë se masa është e paligjshme dhe se do të rrënojë reputacionin ndërkombëtar të Britanisë. Gjithashtu po shkakton shqetësim tek disa nga konservatorët e tjerë të kryeministrit, tashmë të shqetësuar për gjykimin e Johnsonit dhe popullaritetin e tij pas një sërë skandalesh etike dhe dy humbjeve në zgjedhjet e pjesshme.

BE-ja ka kërcënuar se do të hakmerret, duke ngritur spektrin e një lufte tregtare midis dy partnerëve kryesorë ekonomikë.

Ambasadori i bllokut në Britani, Joao Vale de Almeida tha se plani i Britanisë ishte “i paligjshëm sepse është shkelje e ligjit ndërkombëtar, shkelje e ligjit të BE-së dhe ligjit të Britanisë së Madhe”.

“Ky është një traktat që e nënshkruam, e ratifikuam dhe madje kaluam përmes zgjedhjeve të përgjithshme në këtë vend”, tha ai për “Times Radio”.

Irlanda e Veriut është e vetmja pjesë e Britanisë që ndan një kufi me një vend të BE-së, Irlandën. Kur Britania u largua nga BE-ja dhe zona e saj e tregtisë së lirë pa kufij, të dy palët ranë dakord të mbajnë kufirin tokësor irlandez pa pika doganore dhe kontrolle, sepse kufiri i hapur është shtyllë kyçe e procesit të paqes që i dha fund dhunës disa dekadashe në Irlandën e Veriut.

Nga ana tjetër, për të mbrojtur tregun e vetëm të BE-së, u vendosën kontrolle për disa mallra, si mishi dhe vezët, që hyjnë në Irlandën e Veriut nga pjesa tjetër e Britanisë.

Qeveria konservatore e Johnsonit pretendon se implementimi i tepruar i BE-së tregon se rregullat nuk po funksionojnë siç pritej dhe po shkaktojnë një krizë politike në Irlandën e Veriut.

Sindikalistët britanikë atje thonë se kontrollet po dëmtojnë lidhjet midis Irlandës së Veriut dhe pjesës tjetër të Britanisë, e cila nga disa sindikalistë shihet si kërcënim për identitetin e tyre britanik. Partia kryesore unioniste e Irlandës së Veriut po bllokon formimin e qeverisë së re për ndarjen e pushtetit në Belfast, duke thënë se nuk do të marrë pjesë deri në anulimin e rregullave të tregtisë së Brexit-it.

“Dua të shoh rithemelimin e Asamblesë dhe Ekzekutivit të Irlandës së Veriut ndërsa protokolli po pengon këtë. Duhet ta zgjidhim këtë. Kjo është ajo që do të bëjë ky ligj”, tha Lewis për “Sky News”.

“Fundja, ne duam ta bëjmë këtë me marrëveshje me BE-në. Por, për ta bërë këtë, ata duhet të tregojnë njëfarë fleksibiliteti dhe në fakt të vijnë dhe të negociojnë në mënyrë fleksibile”, tha ai.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button