Sllovenia do të dërgojë diplomatë në Ukrainë

Qeveria sllovene ka njoftuar se do të dërgojë diplomatë në Kiev këtë javë për t’i ofruar Ukrainës mbështetje diplomatike dhe për të bindur BE-në të bëjë të njëjtën gjë, raporton Euractiv, transmeton Portalb.mk.

Ashtu si shumica e diplomatëve të huaj, përfaqësuesit diplomatikë sllovenë u larguan nga Kievi në kulmin e pushtimit rus. Ndërsa disa ambasada zhvendosën përfaqësuesit e tyre në Lviv, diplomatët sllovenë u dërguan në shtëpi.

Ambasadori nuk do të kthehet në Kiev dhe një i ngarkuar me punë do të kryesojë misionin. Diplomatëve iu kërkua të dilnin vullnetarë në mision dhe ende nuk dihet se sa persona do të jenë në delegacion.

“Sllovenia do të dërgojë një të ngarkuar me punë në Kiev për të treguar besim në Ukrainë dhe perspektivat e saj evropiane, tha Ministrja e Jashtme Anzhe Logar dje. Ai tha se anëtarët e tjerë të BE-së duhet të dërgojnë diplomatët e tyre në Kiev, por vendimi i Sllovenisë “nuk ishte i kushtëzuar nga varësia nga vendimet e vendeve të tjera”.

Kryeministri Janez Jansha tha se Ukraina ndihej e braktisur dhe se BE-ja duhej të kthente përfaqësuesin e saj në Kiev, “dikë që mund të na përfaqësojë personalisht”, tha ai pas vizitës së papritur në Kiev javën e kaluar së bashku me homologët e tij çekë dhe polakë.

Siç tha Logar, Sllovenia kishte kaluar kohë shumë të trazuara gjatë luftës së saj për pavarësi dhe “ne e kuptojmë se sa e rëndësishme është mbështetja që tregojmë, edhe nëse mund të jetë vetëm simbolike. Në këtë kuptim, vendimi ynë është pritur shumë mirë nga pala ukrainase.”

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button