Biden: Putini është “diktator vrasës dhe bandit” – reagoi Kremlini

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, e ka quajtur presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, “diktator vrasës” dhe “bandit të vërtetë”, teksa ka folur në “Drekën e Miqve të Irlandës”.

Më herët, presidenti amerikan e quajti Putinin “kriminel lufte”. Zëdhënësi i Kremlinit, Dimitry Peskov duke reaguar ndaj kësaj deklarate të Bidenit, tha se këto fjalë ishin retorikë e “papranueshme dhe e pafalshme”.

Biden tha gjithashtu se Irlanda ka “përparuar” përballë agresionit rus kundër Ukrainës, shkruan CNN.

Ai tha se marrëdhënia midis Irlandës dhe Shteteve të Bashkuara “po merrte një forum edhe më intensiv dhe bashkëpunues se kurrë për shkak të neutralitetit të Irlandës”.

Putini po paguan një çmim të madh për agresionin e tij dhe ato janë pjesë e arsyes që kostoja po shkon kaq e lartë”, tha Biden.  

Në mbështetjen e tyre për sanksionet kundër Rusisë dhe Ukrainës, Biden tha se Irlanda gjithashtu “po paguante një çmim të madh” për një kontribut që ai e quajti “jo të vogël”.

Ndërkohë, Kremlini ka reaguar me zemërim ndaj deklaratave të presidentit amerikan Joe Biden se udhëheqësi rus Vladimir Putin është “vrasës”, duke e quajtur komentin të paprecedentë dhe duke i përshkruar marrëdhëniet midis dy vendeve si “shumë të këqija”.

Putini megjithatë ftoi të enjten Bidenin të zhvillojë bisedime të hapura online pas komenteve.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button