Shpërthim i fuqishëm në afërsi të një stacioni hekurudhor në Kiev

Zyrtarët ukrainas kanë raportuar për një shpërthim të fuqishëm në qendër të Kievit. Vendi ku ka ndodhur shpërthimi gjendet ndërmjet stacionit hekurudhor jugor dhe hotelit Ibis, në zonën pranë Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, raporton REL.

Zyra e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenksy, i tha AP se sulmi ishte kryer me një raketë. Zyrtarët thanë se ende është e paqartë për dëmin e shkaktuar nga ky sulm me raketa dhe nëse ka viktima.

Stacioni hekurudhor jugor është një prej dy stacioneve që përdoren nga pasagjerët dhe mijëra persona i kanë përdorur stacionet hekurudhore për t’u strehuar pas shpërthimit të luftës më 24 shkurt.

Dy stacionet janë të lidhura përmes një korridori që kalon përmes dhjetëra binarve.

Stacionet gjenden rreth 3 kilometra larg nga Sheshi Maidan, që më 2014 ishte skenë e protestave të mëdha.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button