11 të zhdukur, pasi trageti u kaplua nga zjarri në Greqi

Dy persona janë bllokuar në një traget të kapluar nga flakët pranë Greqisë veriperëndimore të premten (18 shkurt), pasi shumica e afro 300 personave në bord u evakuuan, raporton REL. Autoritetet thanë se 11 persona të tjerë u raportuan të zhdukur.

Roja bregdetare tha se 278 pasagjerë dhe ekuipazhi ishin shpëtuar nga një zjarr që përfshiu Euroferry Olympia me 291 persona në bord pranë ishullit grek të Korfuzit.

Zyrtarët thanë se dy shoferë kamioni ishin bllokuar në anijen e djegur në pritje të një shpëtimi me helikopter që kërkonte ndihmë nga forcat speciale të Departamentit të Zjarrfikësve për shkak të tymit të dendur që vazhdoi të dilte nga anija.

Zjarri para agimit shpërtheu në detin Jon në Euroferry Olympia me flamur italian, tre orë pasi u largua nga porti i Igumenicës në Greqinë veriperëndimore për në portin italian të Brindisit.

Autoritetet greke thanë se në bord ishin 239 pasagjerë dhe 51 anëtarë të ekuipazhit, duke shtuar se anija po transportonte më shumë se 153 kamionë dhe 32 makina.

Trageti i ndërtuar në vitin 1995, operohet nga Grupi Grimaldi, me qendër në Napoli, Itali.

Ai po udhëtonte pranë ishullit të vogël grek Ereikousa, 15 kilometra në veri të Korfuzit, kur filloi zjarri. Videoja e helikopterit e publikuar nga roja bregdetare greke tregoi tym të dendur që dilte nga anija disa orë pasi filloi shpëtimi.

Shkaku i zjarrit është ende i paqartë. Kompania e trageteve me bazë në Itali tha se filloi në një vend ku automjetet ishin parkuar.

“Ky është një operacion i vështirë dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm. Llogaritja përfundimtare e njerëzve në bord do të bëhet në Korfuz kur të gjithë të shpëtuarit të mblidhen atje “, tha Zëvendësministri grek për Transportin, Kostas Katsafados për televizionin shtetëror ERT.

Pasagjerët e shpëtuar janë transportuar në Korfuz ku janë shtruar 10 persona. Asnjë nuk ishte në gjendje të rëndë por shumica kishin vështirësi në frymëmarrje.

Gjashtë varka nga roja bregdetare dhe marina e Greqisë morën pjesë në përpjekjen e shpëtimit së bashku me katër helikopterë, një varkë italiane të inspektimit doganor dhe disa anije kaluese, tha zyrtari i lartë i rojes bregdetare, Nikos Lagadianos.

Një anije e rojes bregdetare nga Shqipëria po ndihmonte gjithashtu, së bashku me disa anije zjarrfikëse dhe varka të qiramarrësve privatisht.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button