A është Perëndimi i bashkuar kundër Rusisë?

A pajtohen vërtet aleatët perëndimorë për një qasje të përbashkët për ta mbajtur Rusinë jashtë Ukrainës? Cilat janë pikat kryesore të mosmarrëveshjes mes tyre?

Fuqitë perëndimore pretendojnë se paraqesin një front të bashkuar kundër kërcënimeve aktuale të Kremlinit në Ukrainë. Por është e qartë se ka arsye për dyshim. Presidenti Joe Biden dha më shumë javën e kaluar kur u duk se pyeti nëse NATO në fakt do të vepronte me “unitet të plotë” nëse Vladimir Putin urdhëron trupat ruse përtej kufirit ukrainas.

Por, cilat janë pikat kryesore të mosmarrëveshjes mes tyre?

Në frontin ekonomik, SHBA-të janë të përgatitura për të ecur përpara: Shtëpia e Bardhë ka bërë presion për sanksione më të ashpra ekonomike nëse Kremlini cenon sovranitetin e Ukrainës, duke përfshirë goditjen si ndaj institucioneve financiare ruse ashtu edhe ndaj subjekteve ndërkombëtare që i japin Rusisë mjete financiare në huazim. Ajo gjithashtu ka më shumë se 8,500 trupa të gatshme për të lëvizur në Evropën Lindore nëse Rusia përshkallëzohet.

Por, mbështetja e Evropës në gazin natyror rus po minon përpjekjet për të paraqitur një front të bashkuar perëndimor kundër agresionit rus.

Gjermania – derisa disa qeveri perëndimore kanë dërguar armë mbrojtëse në Ukrainë, Berlini deri më tani ka refuzuar. Ai argumenton se armatosja e Kievit do të inkurajonte Ukrainën dhe Rusinë që të përshkallëzojnë konfliktin. Gjermania jo vetëm që heziton të dërgojë armë në Ukrainë, por gjithashtu ka anuluar përpjekjet e shteteve të NATO-s, si Estonia, për të dorëzuar armë të prodhimit gjerman në Ukrainë. (Berlini ruan disa të drejta autorizimi mbi eksportet e armëve të tyre.) Gjermania gjithashtu ka refuzuar të mbështesë një propozim për të shkëputur Moskën nga sistemi global i pagesave elektronike të njohur si SWIFT.

Duke u përballur me kritika, qeveria e re e Gjermanisë ka thënë se ngurrimi i vendit për të armatosur ukrainasit është pjesërisht rezultat i politikës së saj të jashtme pacifiste – një qasje e kërkuar nga e kaluara militariste e Gjermanisë. Por, analistët thonë se mbështetja gjermane në gazin natyror rus – që përbën gjysmën e të gjitha importeve të gazit të saj – shpjegon më mirë hezitimin e Berlinit për të tërhequr zemërimin e Kremlinit.

Franca. Presidenti francez Emmanuel Macron po shfrytëzon ndjenjën e urgjencës dhe ndarjes për të pohuar veten si zëvendësues i Angela Merkelit si udhëheqëse e Evropës. Macron ka folur ashpër ndaj Rusisë duke thënë se sanksionet parandaluese janë në tryezë për të penguar një inkursion rus, ndërkohë që ka bërë thirrje për më shumë diplomaci. Për më tepër, Macron, i cili ka luan rolin prej kohësh si mbrojtës i autonominë strategjike evropiane, ka bërë thirrje për një Evropë të bashkuar që të angazhohet me Rusinë veçmas nga dialogu më i gjerë SHBA-NATO. (Parisi ka pritur një grup zyrtarësh ukrainas, rusë, francezë dhe gjermanë në përpjekje për të përcaktuar një rrugë përpara).

Mbretëria e Bashkuar. Londra tradicionalisht e ka pozicionuar veten si një “aktor urëlidhëse” midis Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, veçanërisht kur presidentët amerikanë dhe liderët evropianë janë përplasur për çështje të mëdha gjeopolitike. Megjithëse kjo dinamikë ka ndryshuar që kur Britania u largua nga BE, MB është ende një lojtar i fuqishëm i NATO-s me shumë leva strategjike. Derisa Putini vazhdon të forcojë praninë ushtarake të Rusisë në kufirin ukrainas, Londra është lidhur ngushtë me Uashingtonin, duke dërguar më shumë se 2,000 raketa antitank me rreze të shkurtër veprimi në Ukrainë në ditët e fundit dhe duke bërë thirrje për një “paketë të paprecedentë sanksionesh”. Në të vërtetë, aksionet janë më të ulëta për Londrën, e cila merr shumicën e importeve të saj të gazit natyror nga Katari dhe SHBA.

Katari. Administrata Biden thuhet se është në bisedime me Katarin, peshën e rëndë globale të gazit natyror të lëngshëm, për të rritur furnizimet në Evropë në rast se Rusia pushton Ukrainën.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button