Serbia siguroi rivaksinimin e 2.200 banorëve të RMV të cilët morën dozën e parë Astrazeneka ne mars të këtij viti

Qytetarët maqedonas të cilët u vaksinuan kundër kovid-19 në Serbi në fund të marsit, të organizuar nga Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriore, do të rivaksinohen më 19 dhe 20 qershor në Nish, transmeton Sdk.mk, përcjell Portalb.mk.

Këta janë 2,200 biznesmenë që morën dozën e parë të vaksinës AstraZeneka në 27 dhe 28 Mars si pjesë e një veprimi të koordinuar nga Forumi i Odës së Investimeve me seli në Trieste dhe organizuar nga Oda e Tregtisë së Serbisë.

Kjo u konfirmua në seancën e fundit të Bordit të Forumit të Investimeve të mbajtur të Premten në Beograd.

Në fundjavën e fundit të marsit u vaksinuan më shumë se 7,600 biznesmenë nga Bosnja dhe Hercegovina, Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi në Beograd.

Forumi i Odës së Investimeve është një shoqatë e të gjitha dhomave të tregtisë në rajon të bashkuara nën moton “Një rajon, një ekonomi”, mbështetur nga Bashkimi Evropian brenda iniciativës së Angela Merkel “Procesi i Berlinit” për të sjellë Ballkanin Perëndimor më afër BE-ja.

Kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë së Veriut Branko Azeski thase aktiviteti me vaksinim i organizuar nga Oda Ekonomike e Serbisë partnere për të gjithë biznesmenët nga rajoni në veprim tregoi solidaritetin e bizneseve nga Ballkani Perëndimor, edhe në kushte të vështira gjatë një pandemie të zakonshme si Rajon.

“Aktivitetet e tjera të planifikuara për periudhën tjetër do ta konfirmojnë këtë maksimum sepse qasja rajonale në punën tonë nuk ka asnjë alternativë,” tha Azeski.

Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut njofton se Bordi i Forumit të Investimeve filloi një iniciativë për të njëjtin veprim në fund të Qershorit me një sasi të re prej 10,000 vaksinash për sektorin e biznesit nga vendet anëtare të Forumit të Investimeve në Perëndimin Ballkani (Serbia, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë dhe Hercegovina).

Autoritetet shëndetësore maqedonase nuk kanë të dhëna të sakta se sa qytetarë maqedonas janë vaksinuar në Serbi. Vlerësohet se janë rreth 15,000 njerëz që kanë marrë kryesisht dozën e parë të “AstraZeneka”. Duke qenë se në Maqedoni kjo vaksinë nuk u jepet personave nën 60 vjeç, shumica do të duhet të kthehen në Serbi për rivaksinim, ku janë planifikuar për datën e imunizimit të parë në fund të Marsit.

Të Premten, në një intervistë, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se ata kanë mjaft vaksina, kështu që së shpejti të gjithë qytetarët e rajonit do të jenë në gjendje të vaksinohen atje. Kryeministrja Ana Brnabic tha se ajo pret që vendi të heqë qafe Covid-19 në 21 Janar, kur 50 përqind e qytetarëve të rritur duhet të vaksinohen.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button