Kukësi gëzon Shqipërinë, Turnova humbë nga Hajduku

Horizont Turnova nuk ka arritur asgjë të bëjë më shumë në duelin me ekipin me shumë famë, Hajdukun nga Spliti, pasi që në Shkup ka luajtur vetëm baraz 1:1, rezultat që nuk ka mjaftuar për të kaluar në xhiron e tretë. Ndeshja e parë në Split kishte përfunduar 2:1 për Hajdukun, që ka mjaftuar kjo skuadër me famë në ish-Jugosllavi, të vazhdojë garat në Europa Leagu.

Mirëpo punët kanë shkuar mirë për skuadrën debutuese shqiptare në kupat evropiane Kukësi, e cila ka ruajtur portën e paprekur në Sarajevë, aq sa ka mjaftuar për të siguruar kualifikimin.

Skuadra shqiptare është kualifikuar edhe me fat, pasi që në pjesën e parë të ndeshjes, Tadejeviq ka qëlluar shtyllën, ndërsa në minutën 66 boshnjakët edhe kanë humbur penalltinë.

Skuadra debutuese shqiptare është kualifikuar tutje në saje të fitores në ndeshjen e parë, të luajtur në Tiranë, me rezultatin 3:2.

Kundërshtari i ardhshëm i Kukësit është skuadra e Ukrainës, Metalurg Donjeck. Ndeshjet e para të xhiros së tretë luhet më 1 gusht, ndërsa ato të kthimit një javë më vonë.