PC World: 100 produktet më të mira të vitit 2012

Pothuajse rreth kësaj periudhe, çdo vit, editorët e PC World dhe TechHive mblidhen së bashku për të krijuar listën e produkteve më të mira të teknologjisë së vitit: harduerët, softuerët dhe pajisjet që patën impaktin më të madh në botë gjatë 12 muajve të fundit.

Ky proces fillon në mënyrë të thjeshtë: editorët duhet të përzgjedhin listën e produkteve të preferuara dhe të gjitha këto produkte kalojnë si të thuash atë “fazën e parë” të përzgjedhjes.

Më pas, vjen momenti i përzgjedhjes së vërtetë, ku shumë produkte mbeten jashtë listës së Top 100. Mes editorëve diskutohet gjerësisht se cilat janë produktet që e meritojnë vërtet klasifikimin në listën e 100 produkteve. Në këtë fazë përfshihen edhe kolegët e tjerë, pjesë e stafit të PC World. Në fund, mbetet një listë me 100 kompjuterë, smartfonë, printera, shërbime cloud apo produkte të tjera të mahnitshme.

Por kjo është vetëm gjysma e punës pasi editorët duhet të vendosin tashmë renditjen në bazë të impaktit që secili prej tyre pati në botën e teknologjisë.

Megjithatë, këtë vit përzgjedhja e produkteve në dhjetëshen e parë, çuditërisht, ishte e thjeshtë. Sa për 90 të tjerat, le të themi që pati pak debat.

Dhe tashmë është koha t’ju paraqesim listën e plotë me 100 produktet më të mira, që kanë influencuar më tepër botën në vitin 2012. (PCWorld Albanian)

1. Windows 8 Professional (operating system)

2. Apple iPad, 3rd Generation (tablet)

3. Maingear Alpha (all-in-one PC)

4. Vizio CT14-A2 (laptop)

5. Amazon Kindle Paperwhite (e-reader)

6. Samsung Galaxy S III (Android smartphone)

7. Intel Ivy Bridge CPUs

8. Panasonic Smart Viera VT50 HDTVs

9. Asus RT-AC66U (router)

10. Lenovo IdeaPad Y580 (laptop)

11. Microsoft Surface RT (tablet)

12. Audioengine 5+ (speaker system)

13. Amazon Kindle Fire HD (tablet)

14. Google Nexus 7 (Android tablet)

15. Falcon Northwest Tiki (mini-gaming PC)

16. Adobe Creative Suite 6 (artistic software)

17. Sony Tap 20 (tablet/laptop hybrid)

18. Raspberry Pi (basic Linux PC)

19. Dell UltraSharp U2713HM (display)

20. Jawbone Big Jambox (speaker)

21. Olympus OM-D E-M5 (digital camera)

22. Apple iPhone 5 (smartphone)

23. Stardock Start8 (Windows 8 add-on)

24. Apple MacBook Pro with Retina Display (laptop)

25. Kickstarter (website)

26. B&N Nook Simple Touch with GlowLight (e-reader)

27. Razer BlackWidow Ultimate Gaming Keyboard

28. Western Digital MyBook Thunderbolt Duo (storage device)

29. Linksys WUMC710 Media Connector (wireless bridge)

30. Lenovo IdeaCentre A720 (all-in-one PC)

31. Sonos Sub (wireless subwoofer)

32. MicroExpress MicroFlex 37B (desktop PC)

33. Mass Effect 3 (video game)

34. D-Link DCS-5222L (IP security camera)

35. HP ZR2440w (display)

36. Sony Bloggie Live MHS-TS55 (camcorder)

37. Nvidia GeForce GTX 680 (GPU)

38. Angry Birds Space (video game)

39. Instagram (digital photo app)

40. Arcam rPAC (DAC and headphone amp)

41. AMD Radeon HD 7970 GHz Edition (GPU)

42. Adobe Lightroom 4.2 (photo-editing software)

43. Asus RT-N66U (wireless router)

44. Velodyne vPulse (earbuds)

45. Vizio CA27-A1 (all-in-one PC)

46. Apple iPod touch—5th generation (digital media player)

47. Astro A50 Wireless Headset (gaming headset)

48. Apple iPad Mini (tablet)

49. Google Hangouts (video-chat service)

50. Alienware M17x-R4 (gaming laptop)

51. Logitech Ultrathin Keyboard Cover (iPad keyboard)

52. The Walking Dead (video game)

53. Vivint Home Automation (home control/security system)

54. Sensible Vision Fast Access (facial-recognition software)

55. Libratone Zipp (wireless speaker)

56. Vizio M3D470KD (HDTV)

57. AT&T U-verse (broadband Internet service)

58. Turntable.FM (online music service)

59. Netgear NeoTV Max (media streamer)

60. Scrivener for Windows (word processor/project organizer)

61. ADT Pulse Premier (home control/security system)

62. Intuit QuickBooks Pro (accounting software)

63. Epson WorkForce WP-4540 (multifunction printer)

64. Lytro Light-Field Camera (digital camera)

65. Microsoft Type Cover (tablet keyboard)

66. Western Digital My Passport 2TB (portable hard drive)

67. Pinterest (online social sharing service)

68. Maingear Shift Super Stock (desktop PC)

69. Panasonic HC-V700M (camcorder)

70. Sony XQD S Series (memory card)

71. XCOM: Enemy Unknown (video game)

72. V-Moda VAMP (DAC and headphone amp)

73. Synology DiskStation 712+ (network-attached storage)

74. Microsoft Sculpt Touch Mouse (computer mouse)

75. Lowes Iris (home control/security system)

76. Logitech HD Pro Webcam C920 (webcam)

77. Asus Xonar Essence One (DAC and headphone amp)

78. HP Officejet 150 Mobile All-in-One Printer (printer)

79. Razer Naga Expert MMO Gaming Mouse (computer mouse)

80. Hero Academy (video game)

81. Sony Handycam HDR-PJ760V (camcorder)

82. Damn Small Linux (operating system)

83. Axis P1344 (IP video camera)

84. Stardock Multiplicity 2.0 (multisystem-control software)

85. Apple TV (media streamer)

86. Dishonored (video game)

87. Lexar 128GB Professional 1000x CompactFlash (memory card)

88. Sanebox (email filtering service)

89. Rikomagic MK802 (micro PC)

90. Telenav Scout (navigation app)

91. Apple Earpods (earbuds)

92. Cinemagram (app)

93. Seagate Momentus XT Hybrid (750GB internal hard drive)

94. Sony Cyber-shot RX100 (digital camera)

95. Brother MFC-J4510DW (printer)

96. rtpMIDI (music software)

97. Ceton InfiniTV 4 USB (TV tuner/adapter)

98. V-moda Crossfade M-80 (r2) (headphones)

99. Sony PS3 Pulse Wireless Headset (gaming headset)

100. Pinball Arcade (video game)

Lajme të ngjashme

Back to top button