10 fakte për gjinjtë që nuk i keni dëgjuar ndonjëherë

Të gjithë kemi lindur me gjinj, si gratë edhe burrat! Por, a i dini disa të vërteta për to? A e dini cila është madhësia më e madhe e reçipetave në botë? Ndonjë ide kush ka gjoksin më të vogël? Po historia e eksitimit? Pse të mos lexojmë tani disa fakte interesante ose kuriozitete që me siguri nuk i keni dëgjuar kurrë më parë rreth gjinjve, shkruan Class.

1. Ekziston një shans 50% që ju të merrni formën e gjirit nga mamaja ose babai juaj, ose ndryshe ngelet thjesht e vetëm një shans…

2. Gjiri i majtë është më i madh se i djathti! Dhe kjo e provuar me statistika. Ne nuk jemi 100% të sigurt. Në një studim, 65% e grave deklaruan se gjoksi i tyre i djathtë ishte më i vogël.

3. Fondacioni i Shëndetit të Gjirit shprehet se 80% e grave veshin madhësinë e gabuar të reçipetave. Si ta gjeni madhësinë e duhur? Në dyqanet ku bëni blerje shihni për librin që tregon numrat e reçipetave dhe gjeni të përshtatshmen tuaj. Jo vetëm që veshja e madhësisë së gabuar të reçipetave e bën një veshje të duket e keqe, por ajo mund të ketë të gjitha llojet e pasojave shëndetësore, përfshirë dhimbjet e shpinës, qafës dhe shpatullave.

4. Burrat kanë teknikisht gjinj, sepse të gjitha fetuset janë femra gjatë javëve të para të zhvillimit.

5. Qumështi i gjirit teknikisht nuk është ushqim apo lëng, është ind. Është i mbushur me hormone, mikroorganizma, molekula bioaktive, proteina, yndyrna dhe shumë substanca të vlefshme për shëndetin e bebit.

6. Mendoni se gjinjtë tuaj janë më të mëdhenj dhe mbase më të çuditshëm gjatë ciklit tuaj? Ju keni të drejtë. Gjatë një cikli menstrual, gjinjtë mund të ndryshojnë deri në një madhësi të tërë dhe gjinjtë janë në të vërtetë më simetrikë midis ditëve 14 dhe 16 të periodave. Pse? E gjitha është për shkak të lëshimit të hormoneve gjatë ovulacionit.

7. Njerëzit janë specia e vetme që kanë gjinj të mbushur gjithë kohës. Zogjtë dhe gjitarët e tjerë thjesht mbushen me qumështin e gjirit kur kanë pasardhës për të ushqyer. Pas laktacionit, gjinjtë e tyre do të zvogëlohen në mënyrë dramatike në madhësi.

8. Pirja e duhanit mund të bëjë që gjinjtë tuaj të lodhen sepse kimikatet që gjenden në një cigare prishin elastinën e trupit.

9. Gjinjtë do të vazhdojë të rriten mesatarisht për rreth dy deri në katër vjet pasi një vajzë, përjeton ciklin e parë.

10. Po, gjinjtë mund të shkaktojnë një orgazëm! Pse? Për shkak se truri i grave përpunon vaginën dhe stimulimin e thithkave në të njëjtën mënyrë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button