I ftohti mund të rrit rrezikun e infarktit? Disa këshilla për ta shmangur

Mes sporteve dimërore, afateve për të mbyllur në punë dhe pushimeve të verës dhe ushqimeve, kardiologët suedezë kanë ngritur alarmin: sulmet në zemër në dimër janë më të shpeshta

Kjo është arsyeja pse ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje nëse vuani ose jeni në rrezik të sëmundjeve të zemrës, transmeton Telegrafi.

Cila është lidhja mes të ftohtit dhe infarktit?

Ushqimi, alkooli, por mbi të gjitha të ftohtit janë përgjegjësit kryesorë për kulmin e infarkteve që regjistrohen.

Gabimi i shumë faktorëve, ndër të cilët temperaturat e ulëta dhe fakti që enët e gjakut të disa njerëzve në rrezik nuk janë gjithmonë në shëndet të përsosur, gjatë festave të fundvitit dhe pas, ka një rritje prej 37% të sulmeve në zemër, ndërsa rritja zgjerohet në + 27% të ditës së nesërme dhe bie me + 20% më 1 janar.

Studimet që tregojnë se i ftohti i madh është një rrezik i mundshëm për zemrën janë të shumta. Gjithashtu, në Suedi një studim i publikuar në “Jama” ka treguar se në ditët me temperaturë nën 0 °C rritet numri i infarkteve.

Vasokonstrikcioni në fakt mund të shkaktojë shkatërrimin e pllakave aterosklerotike. Rritja e vetme me 8 gradë e temperaturës zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër me 3%.

Shmangni sforcimet dhe qëndrimin në të ftohtë

Lidhja midis lodhjes dhe temperaturës polare mund të jetë një armik i vërtetë për zemrën dhe të rrisë rrezikun e një sulmi në zemër deri në 34%. Edhe infeksionet e frymëmarrjes rritin deri në 6 herë rrezikun e marrjes së një sulmi në zemër.

Kështu që sugjerimi është të zvogëlohet ekspozimi ndaj të ftohtit përmes veshjeve dhe ngrohjes së duhur, duke shmangur sforcimet kur temperaturat janë nën zero ose sportet dimërore të domosdoshme.

Mundësia e një infarkti është gjithashtu e konsiderueshme, sidomos nëse zgjidhni aktivitetin fizik në mëngjes, midis 6 dhe 10, kur probabiliteti i ngjarjeve kardiovaskulare është maksimal brenda 24 orëve.

Gjaku trashet kur moti është i ftohët, gjë e cila e rritë shtypjen e gjakut. Ekspertët thonë që të kujdeseni më shumë për veten gjatë ditëve të ftohta.

Të rrezikuar janë edhe personat me astma, për të cilët ekspertët thonë se ushtrimet fizike në ajër të ftohët mund t’ua shkaktojnë sulmin në zemër. Ata duhet të kenë shumë kujdes dhe ta mbështjellin gojën me një shall.

Ndër tjerash, gripi, skuqja e fytit dhe norovirusi janë më të zakonshmet mes temperaturave të ftohta.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button