Stuhi vdekjeprurëse në Filipine, të paktën 90 të vdekur

Të paktën 90 persona kanë mbetur të vdekur nga stuhitë tropikale që kanë përfshirë jugun e Filipineve, teksa dhjetëra të tjerë janë zhdukur, transmeton Top Channel.

Stuhia Tembin solli përmbytje të menjëhereshme dhe rrëshqitje në ishullin Mindanao.

Dy qytete janë godityur keq, Tubod dhe Piagapo, ku një numër shtëpisë u zunë poshtë nga gurët.

Tembin, me një shpejtësi prej 80 kk/h, tashmë ka kaluar përmes Mindanaos, dhe po shkon drejt majës jugore të Palawan, para se të lëvizë më tej në perëndim.

Filipet kanë vuajtur rregullisht nga stuhitë vdekjeprurëse, por Mindanao nuk është goditur shpesh.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button