Edi Rama ka shprehur keqardhjen për gjendjen e jashtëzakonshme në Maqedoni

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shprehur keqardhjen për gjendjen e jashtëzakonshme në Maqedoni, ku sonte një turmë protestuesish kanë sulmuar deputetët, raporton SHENJA.

I ftuar në Top Story, Rama tha se në këtë situatë duhet të veprohet me qetësi. Rama ka porositur shqiptarët e Maqedonisë që të mos bien pre e provokimeve. Ai ka kritikuar gjithashtu edhe punën e policisë maqedonase.

“Është një moment kur realisht duhet shumë qetësi. Më vjen shumë keq që u ngrit një strategji dritëshkurtër politike duke vendosur shqiptarët në shenjestër dhe duke përdorur si sebep të ashtuquajturën Platforma e Tiranës. Është krejtësisht e papërgjegjshme që një luftë për pushtet të motivohet..kjo është një situatë që unë uroj do të jetë e përkohshme. Shqiptarët, lider shpi politik i shqiptarëve, të ruajë maksimalisht qetësinë dhe të mos bien në kurthin e reagimeve që mund të çojnë edhe në një përshkallëzim më të madh. Uroj që policia në Maqedoni të bëjë detyrën dhe të mbrojë njerëzit”, ka thënë Rama.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button