Putin dhe Tsipras takohen këtë muaj

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri grek Aleksis Tsipras diskutuar të premten planet për një tubacion që të çojë gazin rus në Evropë nëpërmjet Turqisë dhe ranë dakord të takohen në Rusi pas dy javësh, tha Kremlini.

U tha se të dy liderët, të cilët folën në telefon, do të takohen në një konferencë vjetore biznesore që do të mbahet në Shën Petersburg më 18-20 qershor.

Kremlini nuk dha hollësi të diskutimeve për tubacionin quajtur Rrjedha e Turke, e cila është planifikuar si një alternativë e projektit Rrjedha e Jugut, projekt i marrë nga Moska në muajin dhjetor.

Një vizitë nga Tspiras në Moskë në prill kishte shkaktuar shqetësim në disa vende të BE-së, për arsye se Greqia mund të thyejë marrëveshjen për sanksione ekonomike ndaj Rusi, të imponuara gjatë krizës Ukrainë, për të siguruar fonde ruse, që të ndihmojë të paguajë borxhin.

Por Putin dhe Tsipras thanë më pas se Greqia nuk kishte bërë ndonjë kërkesë për ndihmë.

Lajme të ngjashme

Back to top button