Sulmet ruse në Ukrainë shkaktojnë viktima dhe dëme në infrastrukturë

Forcat ukrainase zmbrapsën disa sulme ruse në rajonin lindor të Donjeckut, njoftoi sot ushtria e Ukrainës, transmeton REL.

Në raportin e saj ditor thuhet se ushtria ruse kreu 25 sulme raketore dhe 42 sulme ajrore në qytetet Zaporizhja dhe Komishuvaka në rajonin Zaporizhja, si dhe në qytetin Snihurivka në rajonin Mikollajiv.

“Në mesin e popullatës civile ka të vdekur dhe të plagosur. Ndërtesa të larta dhe private të banimit janë dëmtuar, ashtu si edhe institucione arsimore, spitale, kisha dhe objektiva të tjera të infrastrukturës civile”, tha ushtria pa e specifikuar numrin e viktimave.

Forcat ruse, pavarësisht humbjeve të konsiderueshme, vazhdojnë t’i përqendrojnë aksionet e tyre sulmuese në qytetet Liman, Bahmut, Avdijivka dhe Marinka në rajonin e Donjeckut.

Bahmuti, ku luftime të ashpra ka tash e sa muaj, dhe Avdijivka mbeten epiqendra të betejës në Ukrainën lindore, tha ushtria.

Në anën tjetër, Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se luftëtarët e grupit mercenar Wagner kanë kapur dy blloqe të tjera të qytetit të Bahmutit.

Pretendimet e asnjërës palë nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Ukraina ka lënë të kuptohet se së shpejti do të nisë një kundërofensivë për të rikthyer më shumë territor.

Ky vend është nën pushtimin e plotë të ushtrisë ruse qysh nga shkurti i vitit të kaluar.

Me ndihmën e armatimit nga Perëndimi, ai ka arritur të rikthejë tashmë një përqindje të madhe territoresh nën kontrollin e vet.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button