Putin paraqitet si shpëtimtari i Ukrainës!

Lufta, të cilën Rusia filloi më shumë se një vit më parë, ka marrë mijëra jetë, ka zhvendosur miliona njerëz,ajo ka tronditur ekonominë globale dhe ka rihapur ndarjet e epokës së Luftës së Ftohtë, siç është frika nga lufta bërthamore. Pretendimet se Putini korrigjoi disa padrejtësi në Ukrainë dhe se filloi një operacion denazifikimi, se shpëtoi njerëz nga gjenocidi dhe fëmijë nga trafikimi i organeve, se kishte një lloj grusht shteti në Ukrainë të kryer nga Soros dhe CIA, janë të rreme dhe janë të pasakta dhe synojnë vetëm të justifikojnë agresionin ushtarak rus, shkruan Vërtetmatësi.

Po shqyrtojmë një postim në Facebook që përcjell një pjesë të një deklarate të presidentit rus, Vladimir Putin, e cila është jashtëzakonisht manipuluese dhe e pavërtetë, ndërsa jep vlerësimin e tij për situatën në Ukrainë, duke paraqitur gjëra të shumta të pakonfirmuara, si dhe teori konspirative.

02.04.2023

Putin
Ukraina u pushtua nga nazistët në vitin 2014 me një grusht shteti, që tani e dimë se u krye nga George Soros/CIA, i cili mburrej hapur për të… Nazistët depërtuan në Ukrainë dhe shfaqën paturpësisht simbolikën e tyre.
Majk: Një padrejtësi e madhe është korrigjuar.
Njerëzit u shpëtuan atje nga masakrat. Prerje fyti.Trafikimi i fëmijëve, organeve. Banorë të rastësishëm vriten me thikë në kokë në pallate.
Të gjithë ata që nuk e mbështesin Putinin janë ose të painformuar ose shpirtra të shitur keq, të përkushtuar ndaj Satanait.

Në pjesën e parë të postimit transmetohet fragmenti i deklaratës së Putinit ku ai thotë se në vitin 2014 Ukraina u mor nga nazistët në një grusht shteti që u krye nga George Soros/CIA, pas së cilës nazistët depërtuan në Ukrainë.

Këtu Putin padyshim i referohet Euromaidanit. Demonstratat që filluan në Kiev në nëntor 2013 – të quajtura “Maidan” ose “Euromaidan” – ishin rezultat i zhgënjimit të popullit ukrainas të provokuar nga sundimi i ish-presidentit Viktor Janukoviç (ai ishte president i Ukrainës nga shkurti 2010 deri në shkurt 2014, pas së cilës u arratis në Rusi, me të cilën bashkëpunoi ngushtë edhe kur ishte kreu i shtetit). Kërkesat e protestuesve përfshinin reforma kushtetuese, një rol më të fortë për parlamentin, formimin e një qeverie të unitetit kombëtar, fundin e korrupsionit, zgjedhjet e parakohshme presidenciale dhe fundin e dhunës.

Vala e demonstratave, mosbindjes civile, trazirave dhe përleshjeve të armatosura nisi natën e 21 nëntorit 2013, kur qytetarët ukrainas nisën protestat spontane në kryeqytetin Kiev. Një ditë më parë, më 21 nëntor 2013, qeveria ukrainase pezulloi përgatitjet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Asociimit dhe Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë me Bashkimin Evropian.

Qeveria ukrainase ndryshoi marrëdhëniet e saj me Rusinë pasi aneksoi ilegalisht Krimenë, e cila është pjesë e Ukrainës, përmes një referendumi të panjohur, të shpallur më 27 shkurt 2014 dhe të mbajtur nën kërcënimin e armëve më 16 mars 2014. OKB-ja e përshkroi atë si të pavlefshme dhe tha se nuk mund të shërbente si bazë për ndonjë ndryshim në statusin e gadishullit. Nga ana tjetër, BE-ja vazhdon të dënojë ashpër këtë shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe është përgjigjur duke vendosur masa kufizuese kundër Federatës Ruse, shkruan EUvsDisinfo, në lidhje me narrativën e përsëritur të dezinformimit pro-Kremlinit për Euromaidan në Ukrainë në vitin 2014, duke theksuar se:

Atëherë nuk pati grusht shteti, as nuk pati një protestë të orkestruar perëndimore në Ukrainë.

Më tej në postim përmenden disa masakra, prerje kokash, nazistë.

Nuk është e vërtetë që në Ukrainë është kryer represioni dhe gjenocidi ndaj minoritetit rus, siç pretendohet në postim dhe Vërtetmatësit tashmë ka shkruar për këtë temë.

Për të justifikuar sulmin e saj ndaj Ukrainës, Rusia vazhdimisht thekson se “gjenocidi” kundër rusëve në Ukrainë, i cili kryhet nga radikalët kombëtarë ukrainas, duhet të ndalet. Dhe ambasadori rus në Maqedoninë e Veriut, Sergey Bazdnikin, dy ditë pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, në një rubrikë të botuar në gazetën “Nova Makedonija”, njësoj si presidenti Putin, përdor termat “çmilitarizim” dhe “denazifikim” të Ukrainës.

Termi “gjenocid” përkufizohet nga Konventa e OKB-së për Gjenocidin e vitit 1948 si “krim i shfarosjes së qëllimshme të një grupi kombëtar, etnik ose fetar ose pjesëtar të një race”. Edhe misionet e OSBE-së, të cilat, me pëlqimin e Moskës, kryejnë rregullisht hetime në zonat separatiste, nuk kanë gjetur asnjë bazë për akuzat për gjenocid.

Sipas të dhënave të OKB-së nga viti 2021, rreth 3000 civilë kanë humbur jetën deri më tani në konfliktet në Ukrainën lindore. Sipas raportit të OSBE-së, numri më i madh i viktimave civile u vranë në sulmet e artilerisë.

Përdorimi i termit “denazifikim” në konotacion me Ukrainën është krejtësisht i gabuar, vlerëson politologu Andreas Umland nga Qendra e Stokholmit për Studimet e Evropës Lindore (SCEEUS). Ai thekson se presidenti aktual i Ukrainës është një hebre, i cili mundi një kandidat jo-hebre në zgjedhjet e fundit.

Umland vëren se ka forca ekstremiste të krahut të djathtë në Ukrainë, të cilat janë ende të dobëta në krahasim me vendet e tjera evropiane.

Në zgjedhjet e fundit, Fronti i Bashkuar i ekstremit të djathtë fitoi vetëm 2.15 për qind të votave, thekson Umland.

Një njësi ushtarake me prejardhje ekstremiste të djathtë, e cila ishte aktive në fillim të konfliktit në Donbas, është vënë nën zjarr. Por ai grup, sipas Umland, po integrohet në njësitë ekzistuese të Gardës Kombëtare. Grupet ekstremiste të krahut të djathtë janë një fenomen i vogël në Ukrainë, përfundojnë ekspertët.

Si kujtesë, Ukraina e ndaloi promovimin e nazizmit në 2015.

Sa i përket pretendimeve në postim se ka pasur trafikim të fëmijëve dhe organeve në Ukrainë, asnjë provë nuk është ofruar për pretendime të tilla dhe ato janë pjesë e një teorie të njohur konspirative.

Nuk është hera e parë që kundërshtarët e Perëndimit përhapin histori të tilla të sajuara se janë vendet perëndimore ato që abuzojnë me fëmijët dhe heronjtë e supozuar, si Putini apo Trump, po i shpëtojnë. Të tilla histori janë thurur dhe ende po thuren për ish-presidentin e Shteteve të Bashkuara, Trump, duke e paraqitur atë si gjoja shpëtimtarin e mijëra fëmijëve. Vërtetmatësi ka shkruar për këto teori konspirative dhe me sa duket po përdoren për të lavdëruar karakterin dhe veprën e Putinit pa parë faktet.

Dhe faktet thonë se nuk ka asnjë provë që Putini i shpëton fëmijët nga “tregtia e organeve”, siç pretendohet në postimin që po analizojmë. Kjo është absurde duke pasur parasysh se janë fëmijët e zyrtarëve të Kremlinit që studiojnë dhe jetojnë në vendet perëndimore, siç ka shkruar tashmë Vërtetmatësi.

Është gjithashtu fakt se një gjykatë në Hagë ka lëshuar një urdhër arresti për Putinin për krime lufte të kryera në Ukrainë. Gjykata Penale Ndërkombëtare tha në një deklaratë se ka fakte të arsyeshme për të besuar se si Putin ashtu edhe Komisionerja e tij për të Drejtat e Fëmijëve, Maria Alekseevna Lavova-Belova, janë përgjegjës për: krimet e luftës, dëbimin e paligjshëm të popullsisë dhe zhvendosjen e paligjshme të popullsisë nga territoret e pushtuara të Ukrainës, në dëm të fëmijëve ukrainas.

Lavova-Belova, një komisionere në Zyrën e Presidentit Rus për të Drejtat e Fëmijëve, është sanksionuar nga shumica e vendeve perëndimore për rolin e saj të dyshuar në rrëmbimet e fëmijëve.

Përpjekjet e Lavova-Belova përfshijnë birësimin e detyruar të fëmijëve ukrainas në familjet ruse, të ashtuquajturin “edukim patriotik” të fëmijëve ukrainas, ndryshime legjislative për të përshpejtuar dhënien e shtetësisë së Federatës Ruse për fëmijët ukrainas dhe rrëmbimin e qëllimshëm të fëmijëve ukrainas, Departamenti amerikan i Thesarit njoftoi në shtator, raportoi CNN.

Më në fund, postimi pretendon se “kushdo që nuk e mbështet Putinin është ose i painformuar ose shpirtëra të shitur keq, të dhënë pas Satanit”. Qëllimi i këtij tregimi është i qartë, për të justifikuar pushtimin rus të Ukrainës përmes manipulimit.

Rusia më shumë se një vit më parë kreu një pushtim ushtarak të Ukrainës dhe një numër i madh ushtarësh dhe civilësh vriten atje çdo ditë. Më 24 shkurt 2022, Rusia nisi sulme me raketa në vende në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev. Forcat tokësore ruse hynë në territorin ukrainas, pas së cilës presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u përgjigj duke vendosur ligjin ushtarak, duke prishur marrëdhëniet diplomatike me Rusinë dhe mobilizim të përgjithshëm. Pushtimi është sulmi më i madh ushtarak në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe ka qenë objekt i dënimit të gjerë ndërkombëtar, si dhe sanksioneve kundër Rusisë.

Ukraina nuk sulmoi Rusinë, por Rusia sulmoi Ukrainën. Rrjedhimisht, Ukraina ka të drejtë të mbrohet, dhe aleatët po ofrojnë ndihmë ushtarake dhe monetare për Ukrainën, si dhe ndihmë humanitare për civilët dhe personat e zhvendosur.

Përveç kësaj, Bashkimi Evropian (BE) krijoi Qendrën Ndërkombëtare për Ndjekjen e Krimit të Agresionit rus kundër Ukrainës (ICPA) – një gjykatë e re e specializuar në hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve ruse të kryera gjatë agresionit kundër Ukrainës.

Objektivi i tij kryesor, siç njoftohet nga Komisioni Evropian, është të forcojë hetimet për krimet që rrjedhin nga agresioni duke ofruar prova kyçe dhe duke lehtësuar procesin e ndërtimit të çështjeve në një fazë të hershme.

Pretendimi se “të gjithë ata që nuk e mbështesin Putinin i janë dorëzuar Satanit” është gjithashtu i palogjikshëm. Kush dhe si vendos se çfarë është Satani?

Rrëfime të tilla për “Satanin” vijnë nga pala ruse në përpjekje për të justifikuar krimet që ata kryejnë në tokë të huaj, si dhe mijëra të vdekur nga të dyja anët, fëmijët e mbetur jetimë dhe miliona të shpërngulur.

Nëntorin e kaluar, ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se Moska po bënte një luftë të shenjtë kundër Satanait dhe paralajmëroi se Rusia ishte në gjendje t’i dërgonte armiqtë e saj në ferr. Në një mesazh për Ditën e Unitetit Kombëtar të Rusisë më 4 nëntor, Medvedev, tani nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se detyra e atdheut është:

Për të ndaluar sundimtarin suprem të ferrit, çfarëdo emri që ai përdor – Satani, Lucifer apo Iblis.

Lufta, të cilën Rusia filloi më shumë se një vit më parë, ka marrë mijëra jetë, ka zhvendosur miliona njerëz,ajo ka tronditur ekonominë globale dhe ka rihapur ndarjet e epokës së Luftës së Ftohtë, siç është frika nga lufta bërthamore. Pretendimet se Putini korrigjoi disa padrejtësi në Ukrainë dhe se filloi një operacion denazifikimi, se shpëtoi njerëz nga gjenocidi dhe fëmijë nga trafikimi i organeve, se kishte një lloj grusht shteti në Ukrainë të kryer nga Soros dhe CIA, janë të rreme dhe janë të pasakta dhe synojnë vetëm të justifikojnë agresionin ushtarak rus. Prandaj, ne e vlerësojmë të gjithë postimin si të pavërtetë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button