Kreu i OKB-së: Jeta për ukrainasit është një ferr i gjallë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, tha se jeta për ukrainasit është një “ferr i gjallë” i shkaktuar nga lufta e Rusisë, raporton Anadolu.

Në njëvjetorin e fillimit të luftës, kreu i OKB-së tha para Këshillit të Sigurimit se 17,6 milionë njerëz, ose rreth 40 për qind e popullsisë së Ukrainës, kanë nevojë për ndihmë humanitare, dy në pesë ukrainas e gjejnë nuk mund të furnizohen me ushqim ose nuk kanë qasje në të, ndërsa 13,4 milionë janë zhvendosur.

Ky numër përfshin rreth 8 milionë ukrainas që ikën nga lufta, duke kërkuar strehim diku tjetër në Evropë mes sulmeve të përhapura ruse ndaj infrastrukturës kritike. Lufta, tha ai, “ka shkaktuar një krizë të zhvendosjes që nuk është parë në Evropë në dekada”.

“Paqja nuk ka pasur asnjë shans. Lufta ka sunduar ditën. Pushtimi rus i Ukrainës është një shkelje e hapur e Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe ligjit ndërkombëtar. Kjo ka shkaktuar vdekje, shkatërrim dhe zhvendosje të gjerë,” tha Guterres gjatë takimit të nivelit ministror të Këshillit të Sigurisë për shënimin e njëvjetorit të luftës.

“Jeta është një ferr i gjallë për popullin e Ukrainës”, tha ai, duke shtuar: “Ne kemi nevojë për paqe, paqe në përputhje me Kartën e OKB-së dhe ligjin ndërkombëtar”.

Guterres më tej veçoi Rusinë për “kërcënimet e saj disi të fshehura” për të përdorur armë bërthamore gjatë rrjedhës së konfliktit, duke thënë se ato kanë ngritur rreziqe globale “të papara që nga ditët më të errëta të Luftës së Ftohtë”.

“Këto kërcënime janë të papranueshme”, shtoi ai.

Sipas të dhënave zyrtare të OKB-së, të paktën 8.006 civilë ukrainas kanë vdekur dhe 13.287 janë plagosur që kur Rusia filloi luftën e saj kundër Ukrainës më 24 shkurt 2022.

Duke iu drejtuar këshillit, kryediplomati ukrainas Dmytro Kuleba tha se Ukraina nuk do të heqë dorë nga mbrojtja e vendit, duke u zotuar se autorët e krimeve të luftës do të mbahen përgjegjës.

“Ja çfarë duhet të dinë zyrtarët dhe ushtarakët rusë. Ju mendoni se do të shpëtoni nga ajo që keni bërë? Jo. Do të përfundoni në gjyq. Ju do të dëshmoni se sa fuqishëm keni kundërshtuar agresionin dhe se thjesht po i ndiqnit urdhrat”, tha ai, duke shtuar:

“Në afat të shkurtër, Ukraina duhet të rivendosë sovranitetin dhe integritetin e saj territorial brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht. Dhe në afat të gjatë, duhet vendosur drejtësi”.

Në fund të fjalimit të tij, Kuleba kërkoi që të pranishmit në sallë të mbanin një minutë heshtje “në kujtim të viktimave të agresionit”.

Teksa anëtarët qëndronin në këmbë në mënyrë solemne, përfaqësuesit e Rusisë ndërhynë, duke kërkuar fjalën për të dhënë një deklaratë.

“Ne po ngrihemi në këmbë për të nderuar kujtimin e të gjitha viktimave të asaj që ka ndodhur në Ukrainë, duke filluar nga viti 2014, të gjithë atyre që humbën jetën. Të gjitha jetët janë të paçmueshme dhe kjo është arsyeja pse ne po ngrihemi, për të nderuar kujtimin nga të gjithë”, tha Vassily Nebenzia, i dërguari i Rusisë në OKB.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button