MB: Shkalla më e lartë e viktimave ruse që nga java e parë e pushtimit, Polonia hedh dyshime mbi avionët në Kiev

Përditësimi më i fundit i inteligjencës së mbrojtjes nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MB) thotë se gjatë dy javëve të fundit, Rusia ka të ngjarë të ketë pësuar shkallën më të lartë të viktimave që nga java e parë e pushtimit të Ukrainës, transmeton Portalb.mk nga The Guardian.

Siç njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në Twitter, Shtabi i Përgjithshëm ukrainas lëshon statistika ditore mbi viktimat ruse. Megjithëse Inteligjenca e Mbrojtjes nuk mund të verifikojë metodologjinë e Ukrainës, tendencat që ilustrojnë të dhënat janë të sakta.

“Mesatarja për shtatë ditët e fundit ishte 824 viktima në ditë, mbi katër herë më shumë se shkalla e raportuar gjatë periudhës qershor-korrik 2022. Ukraina gjithashtu vazhdon të vuajë një shkallë të lartë të dëmtimit. Rritja e viktimave ruse ka të ngjarë të jetë për shkak të një sërë faktorësh, duke përfshirë mungesën e personelit të trajnuar, koordinimin dhe burimet në të gjithë frontin – kjo është ilustruar në Vuhledar dhe Bakhmut”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e MB.

Këto janë zhvillimet më të fundit për luftën në Ukrainë:

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda, ka hedhur dyshime nëse do të ishte në gjendje të furnizonte Ukrainën me avionë luftarakë. Duda tha se dërgimi i avionëve F-16 do të ishte një “vendim shumë serioz” që “nuk ishte i lehtë për t’u marrë”.

Forcat ruse gjatë fundjavës vazhduan të bombardojnë qytetet ukrainase në mes të një shtytjeje për të kapur më shumë tokë në lindje të vendit. Një person u vra dhe një tjetër u plagos të dielën në mëngjes nga bombardimi i Nikopol, një qytet në rajonin juglindor të Dnipropetrovsk, njoftoi guvernatori Serhii Lysak. Granatimet dëmtuan katër ndërtesa banimi, një shkollë profesionale dhe një objekt për trajtimin e ujit.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të përfundojë mandatin e tij siç ishte planifikuar në tetor, tha një zëdhënës i aleancës.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit rus Wagner, ka thënë se forcat mercenare kishin marrë fshatin Krasna Hora, në skajin verior të qytetit të sulmuar të Bakhmut në rajonin Donetsk të Ukrainës.

Galina Danilchenko, kryetarja e vendosur nga Rusia e qytetit ukrainas Melitopol në rajonin juglindor të Zaporizhzhias, tha të shtunën një civil vdiq në granatimet gjatë natës të Melitopol nga forcat ukrainase. Dy persona janë lënduar gjithashtu, ka shkruar ajo në aplikacionin në rrjetin sociale Telegram.

Raportet e para tregojnë se tre raketa ruse S-300 goditën qytetin lindor të Ukrainës, Harkiv, të shtunën mbrëma, shkroi guvernatori rajonal Oleh Sinehubov në aTelegram. “Një objekt i infrastrukturës është dëmtuar. Të dhënat për viktimat dhe shkallën e shkatërrimit janë duke u u zbardhur”, tha ai.

Forcat e Ukrainës po mbajnë mbrojtjen përgjatë vijës së frontit në Donetsk, duke përfshirë qytetin e rrethuar të Bakhmut, me betejat më të ashpra për qytetet Vuhledar dhe Maryinka, tha të shtunën komandanti i lartë ushtarak i Kievit. Valerii Zaluzhnyi nuk specifikoi se ku ishin fitoret. Ai shtoi se forcat ukrainase po përpiqen të “stabilizojnë” vijën e frontit rreth Bakhmut, një qytet në rajonin lindor të Donbasit, i cili është bërë pika qendrore e rezistencës ukrainase ndaj pushtimit të Rusisë dhe e përpjekjes së Moskës për të rifituar vrullin e fushëbetejës.

Rusia është e gatshme për negociata me Ukrainën, por pa parakushte, kështu kanë raportuar mediat shtetërore se ka thënë zëvendësministri i Jashtëm rus Sergej Vershinin. Në një intervistë për televizionin shtetëror Zvezda, Vershinin tha se nuk ishte Ukraina, por SHBA dhe BE ato që duhet të marrin vendimin për bisedimet me Rusinë. Këshilltari presidencial i Ukrainës, Mykhailo Podolyak, i cili drejtoi ekipin negociator të vendit në fazat e hershme të konfliktit, tha se “bisedimet nuk diskutohen”.

Zemfira, një nga këngëtaret më të njohura të Rusisë, është vendosur në listën e “agjentëve të huaj” me arsyetimin se ajo mbështeti Ukrainën dhe kritikoi “operacionin special ushtarak” të Rusisë në atë vend, sipas Ministrisë Ruse të Drejtësisë. Ministria ka shtuar disa persona të tjerë në listën e saj të “agjentëve të huaj”.

Kujtojmë që Rusia agresionin në Ukrainë e filloi me 24 shkurt të vitit të kaluar. Lufta edhe një javë do të mbush një vit.

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button