Të paktën 11 të vrarë sot nga sulmet ruse në Ukrainë

Zyrtarët ukrainas thanë se nga vala e re e sulmeve ajrore ruse në kryeqytetin ukrainas dhe qytete të tjera më 26 janar janë vrarë të paktën 11 persona. Por, Kievi tha se shumica e sulmeve ruse janë parandaluar, teksa luftimet e ashpra po vazhdojnë në lindje të Ukrainës.

Zëdhënësi i Shërbimit Shtetëror të Emergjencave, Oleksandr Khorunzhiy, tha se edhe 11 persona të tjerë janë plagosur, në ato që ai i përshkroi si “sulme terroriste me dronë dhe raketa”.

Tridhjetë e pesë ndërtesa janë dëmtuar, tha Khorunzhiy, shumica e tyre në rajonin e Kievit.

Ai tha se forcat mbrojtëse ukrainase me sukses kanë shkatërruar 47 nga 55 raketat ruse që janë hedhur nga rajoni i Detit të Zi.

Radio Evropa e Lirë e ka të pamundur të verifikojë pretendimet nga secila palë në konflikt.

Sulmet e reja me raketa vijnë pasi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, foli një ditë më parë, kur Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara premtuan se do t’i japin Kievit tanke të avancuara. Lideri ukrainas kërkoi nga aleatët perëndimorë që t’i dhurojnë shtetit të tij raketa me rreze të gjatë veprimi dhe avionë luftarakë, për të forcuar mbrojtjen ajrore ukrainase.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button