Ujqërit rusë marshim në Sarajevë

Mijëra serbë etnikë me flamuj serbe në duar u mblodhën në periferi Sarajevës për të festuar një festë antikushtetuese të lidhur me luftën brutale të Bosnjës në vitet 1990, raporton EN. Një paradë e stilit ushtarak ishte pjesë e një sërë festash që kreu separatist i grupit etnik Milorad Dodik përdori për të deklaruar besnikërinë e tij ndaj Rusisë .

Rreth 2,000 oficerë të zbatimit të ligjit serbë të Bosnjës marshuan në një lagje të Sarajevës Lindore duke ekspozuar armët, automjetet e blinduara dhe helikopterët e policisë.

Ujqërit të Natës, një klub i dhunshëm motoçiklistësh rus që mbështet me vendosmëri presidentin rus Vladimir Putin, gjithashtu mori pjesë në paradë.

Ujqërit e natës, të financuar nga Kremlini, kanë luftuar në krah të forcave të mbështetura nga Moska në Krime dhe Donbas në vitin 2014.

Milorad Dodik u kritikua një ditë më parë nga SHBA dhe BE sepse nderoi me medaljen më të lartë presidenti rus Vladimir Putin.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Peter Stano tha se afrimiteti me Putinin “izolon Republikën Srpska.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button