Sulm me raketa në Dnipro, deputeti ukrainas filmoi pamjet (Video)

Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko ka shpërndarë pamjet e një sulmi raketor në qytetin qendror të Dnipros ditën e djeshme, transmeton TCH.

Në një deklaratë, Goncharenko tha se skenat pasqyronin mënyrën se si dukej pothuajse çdo mëngjes Ukraina.

Ushtria e Ukrainës tha se infrastruktura energjetike e vendit ishte nën sulm të vazhdueshëm nga raketat ruse . Ata thanë gjithashtu se forcat e Ukrainës kishin rrëzuar dy raketa lundrimi, pesë raketa të lëshuara nga ajri dhe pesë drone Shahed-136 të prodhuar nga Irani.

Sulmet erdhën pasi agjencia e OKB-së tha se një krizë serioze humanitare po vinte, me miliona që po përballen me “ndërprerje të vazhdueshme të energjisë elektrike” ndërsa fillon dimri i gjatë dhe i ftohtë i Ukrainës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button