Pelosi largohet nga posti i kryetares së demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve

Nancy Pelosi njoftoi të enjten se do të tërhiqej nga posti i kryetares së demokratëve në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së, transmeton REL.

Politikania 82 vjeçare, e cila ka udhëhequr demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve për gati dy dekada, është demokratja më e fuqishme në Kongres dhe gruaja e parë që ka shërbyer si kryetare e Dhomës.

Ajo do të vazhdojë të përfaqësojë distriktin e saj të Kalifornisë në dhomën e ulët të Kongresit.

“Tani ne duhet të lëvizim me guxim në të ardhmen,” tha Pelosi. “Ka ardhur ora për një brez të ri.”

Pelosi pritet të mbështesë përfaqësuesin e Nju Jorkut, Hakeem Jeffries si udhëheqës të pakicës demokrate në Dhomën e Përfaqësuesve. Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve do të mbajnë një votim për lidershipin më 30 nëntor.

Ky vendim vjen pasi republikanët pritet të rimarrin kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve pas zgjedhjeve afatmesme.

Republikani Kevin McCarthy ka fituar nominimin e partisë për të qenë kryetar në Kongresin e ri dhe ka të ngjarë të pasojë zonjën Pelosi në këtë pozitë.

Kryetari i Dhomës është e vetmja detyrë e Kongresit e detajuar në Kushtetutën e SHBA-së. Kryetari dhe zëvendësit e tyre dhe kryetarët e komisioneve përcaktojnë se cilat projektligje shqyrtohen dhe votohen. Ata vendosin axhendën dhe vendosin rregullat që rregullojnë debatin.

Pelosi u bë udhëheqëse e pakicës, titull që mbante personi që drejtonte opozitën në Dhomë, në 2003-in.

Demokratët më pas morën kontrollin e Dhomës për herë të parë në më shumë se një dekadë në vitin 2006, dhe ajo u bë gruaja e parë që drejtoi një parti të madhe në secilën dhomë të Kongresit.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button