Rusia: “Operacioni special ushtarak” do të vazhdojë pasi Ukraina refuzon bisedimet

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Rusia vazhdon “operacionin e saj special ushtarak” në Ukrainë sepse Kievi nuk dëshiron të zhvillojë bisedime paqeje, transmeton Anadolu Agency (AA).

Peskov tha se zyrtarët ukrainas, përfshirë presidentin Volodymyr Zelenskyy, kanë treguar vazhdimisht se “Ukraina ‘de fakto’ dhe ‘de jure’ nuk mund dhe nuk dëshiron të negociojë”.

Ai tha se Moska “kategorikisht” kundërshton rezolutën e miratuar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së, e cila kërkon që Rusia t’i paguajë reparacione Ukrainës.

Peskov theksoi se kjo është një përpjekje për të “përfunduar grabitjen e rezervave tona të arit dhe rezervat valutore, të cilat u bllokuan ilegalisht”.

“Ky është legalizim i kësaj grabitjeje duke përdorur platformën e Kombeve të Bashkuara”, tha ai, duke u zotuar se Rusia do të bëjë “çdo gjë të mundshme” për të parandaluar një “konfiskim” të tillë.

Peskov tha se Rusia tashmë po punon për të rindërtuar infrastrukturën e dëmtuar në territoret ukrainase nën kontrollin e saj.

Megjithatë, ai tha se “nuk ka dyshim” se e njëjta gjë do të bëhet për pjesën tjetër të Ukrainës.

Duke folur për zgjatjen e mundshme të marrëveshjes së eksportit të drithit, ai tha se vendimi “do të shpallet në kohën e duhur”.

Sa i përket takimit të mundshëm midis zyrtarëve të inteligjencës ruse dhe amerikane në Ankara, Peskov tha: “Nuk kemi asgjë për të thënë për përmbajtjen e bisedimeve”.

Zëdhënësi i Kremlinit gjithashtu nuk kishte “asgjë për të thënë” në lidhje me propozimin e presidentit ukrainas Zelenskyy për të shkëmbyer të gjithë të burgosurit e luftës, duke shtuar se çështje të tilla trajtohen më së miri nga organet përkatëse.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button