Presidenti slloven: Nëse lufta Rusi-Ukrainë zgjat, tensionet mund të zbresin në Ballkanin Perëndimor

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, tha se nëse lufta Rusi-Ukrainë zgjat më shumë se sa që pritej, atëherë tensionet mund të zbresin edhe në Ballkanin Perëndimor, transmeton Portalb.mk.

Pahor këto komente i bëri gjatë vizitës së tij në Ankara të Turqisë.

“Nëse kjo luftë zgjat më shumë se sa që pritej, atëherë tensionet mund të zbresin drejt jugut, në Ballkanin Perëndimor. Dhe unë dua t’u them të gjithë shteteve dhe të gjithë liderëve se ky rajon e meriton paqen, sigurinë dhe mirëqenien”, tha Pahor në konferencën për mediat.

Ndryshe, Rusia agresionin në Ukrainë e ka filluar me 24 shkurt.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button